Како је рекао портпарол Министарства спољних послова Белорусије Анатолиј Глаз, о томе је обавештен отправник послова у америчкој амбасади који је позван у Министарство на разговор.
Мере обухватају смањење дипломатског и административно-техничког персонала америчке амбасаде у Белорусији, пооштравање процедура за добијање виза, ограничење рада америчких стручњака у Белорусији.
„Такође, поништили смо одлуку о раду америчке Агенције за међународни развој у Белорусији“, рекао је Глаз и додао да се ради о циљаним мерама.
Циљ је да се Америци пошаље јасан сигнал о томе да су притисци и принуде у односима с Белорусијом без перспективе, истакао је он.
„Као и до сада, ми нисмо опредељени за ескалацију и спремни смо да наставимо контакте са америчком страном на принципу равноправности и узајамног поштовања“, наводи се у саопштењу.
Портпарол Министарства је навео и да су америчке санкције незаконите, у супротности с међународним правом и да им је циљ вршење притиска на суверену земљу.
Подсетимо, Америка од данас поново ставља на снагу санкције против девет државних белоруских предузећа петрохемијског сектора, а због ситуације са људским правима у тој земљи.
И Европска унија спрема санкције против више од 10 високих представника белоруске авијације и националне авиокомпаније у вези са принудним слетањем путничког авиона „Рајанера“.
Инцидент са принудним слетањем у Минск
Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. На лице места су упућени деминери. Информације о минирању није потврђена, а Истражни комитет Белорусије саопштио је да је покренуо кривични поступак због лажне пријаве о минирању.
Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. Протасевич је у овој земљи стављен на списак лица умешаних у тероризам. Против њега је покренут кривични поступак по неколико основа, укључујући и за „организовање масовних нереда“. Њему прети казна до 15 година затвора.
То је изазвало критику Запада, иако се пракса принудног слетања авиона дешавала и раније. Најзначајнији случај било је присиљавање авиона боливијског председника Ево Моралеса да слети у Беч 2013. године. Разлог за то су биле гласине да се заједно са председником у авиону налази и бивши агент ЦИА Едвард Сноуден, који је у Сједињеним Америчким Државама оптужен за одавање државних тајни.
Прочитајте још: