У својој изјави Трамп је исмејао свог научног саветника за пандемију тврдећи да је спасио стотине хиљада живота одупирањем Фаучијевим смерницама о свему, од затварања граница, развоја вакцина и ношења маски, преноси „Јутарњи“.
„Сад ће сви, па и такозвани 'непријатељи' почети да говоре да је председник Трамп био у праву око кинеског вируса који је дошао из лабораторије у Вухану“, додао је он.
„Kореспонденција између Фаучија и Kине говори сама за себе прегласно да би то ико игнорисао. Kина би требало да плати 10 хиљада милијарди долара Америци, и свету, за смрти и деструкције које су проузроковали“, истакао је Трамп говорећи о више од 3.000 страница приватних Фаучијевих и-мејлова у периоду од јануара до јуна 2020. године које су добили „Вашингтон пост“, „Си-ен-ен“ и „Базфид њуз“.
Републиканци тврде како и-мејлови доказују да је Фаучи знао да лабораторија у Вухану врши експерименте с генетски модификованим корона вирусима.
Такође, показују како је био упозорен на могућност „бежања“ вируса из лабораторије, док је он све време јавно инсистирао да је пандемија избила природним путем, преносом са животиње на човека.
Директор Националног института за алергијске и заразне болести САД Антони Фаучи и председник САД Доналд Трамп
© AP Photo / Alex Brandon
Др Ли Менг Јан, која је била међу првим људима који су говорили о теорији вируса побеглог из лабораторије, казала је након објављених Фаучијевих и-мејлова како је ковид 19 неограничено биооружје и како су кинеска влада и одређене стране организације, као и неки научници, све заташкавали.
У интервјуу који је за „Њузмакс“ дала у среду увече, Ли Менг Јан је казала како је Фаучи знао за кинеска истраживања и пре пандемије. Посебно се осврнула на и-мејл од 1. фебруара 2020.
Др Хју Охинклос послао је и-мејл Фаучију у којем пише како су извођени експерименти, но како је отад све прегледано и одобрено од стране националног института за здравство (НИХ).
Наводе др Ли Менг Јан озбиљно су досад проучавали водећи научници, те су их критиковали говорећи да су дубоко мањкави.
Прочитајте још: