Глобалне цене хране у мају више за 40 одсто него лани

Глобалне цене хране порасле су у мају по највишој месечној стопи у последњих 10 година, иако је светска производња житарица на путу да достигне нови рекорд, објавила је Организација за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО) у новом извештају.
Sputnik
Индекс цена хране, који израчунава ФАО, порастао је у мају за 4,8 одсто у односу на април и за 39,7 процената у односу на мај прошле године, на просечних 127,1 поена, што је највиши ниво од септембра 2011. и само 7,6 процентних поена испод историјског рекорда у номиналном смислу.
На пораст вредности индекса, који прати месечно кретање међународних цена корпе прехрамбених производа, највише је утицало поскупљење биљних уља, шећера и житарица, наводи се у извештају објављеном на званичној интернет страници ФАО.
Цене житарица су порасле у мају 6,0 одсто у односу на април, предвођене котацијама кукуруза, које су у просеку за 89,9 процената изнад вредности забележених у мају 2020.
Ипак, крајем маја цене кукуруза су почеле да се повлаче, углавном због побољшаних производних изгледа у САД. Међународне цене пшенице су такође попустиле крајем прошлог месеца, али су у просеку биле више за 6,8 одсто него у априлу, док су цене пиринча остале стабилне.
Биљна уља су поскупела у мају за 7,8 одсто, углавном због раста цена палминог и сојиног уља, и уљане репице. Веће цене палминог уља су последица спорог раста производње у земљама југоисточне Азије, док је цене сојиног уља подстакла снажна глобална потражња нарочито из сектора биодизела, преноси Танјуг.
Сунцокретово уље, кухиња
Биљна уља су поскупела у мају за 7,8 одсто
Котације шећера су забележиле раст од 6,8 одсто од априла, пре свега због кашњења жетве и забринутости због нижих приноса у Бразилу, највећем светском извознику шећера, преноси „Политика“.
Месо је у мају трговано по цени за 2,2 процента вишој него у априлу услед убрзања темпа кинеског увоза, као и раста унутрашње потражње за живинским и свињским месом у главним производним регионима.
Што се тиче цена млечних производа, оне су у мају порасле за 1,8 одсто на месечном нивоу, док у односу на упоредни лањски месец бележе раст од 28 одсто.
ФАО је, у одвојеном извештају, изнео и прогнозу о производњи и потражњи житарица за 2021. годину. Предвиђа овогодишњи род од скоро 2.821 милиона тона, што је нови рекорд и пораст од 1,9 одсто у односу на 2020, при чему ће производње кукуруза бити већа за 3,7 одсто него лани.
Када је реч о потражњи, агенција УН са седиштем у Риму, прогнозира повећање потрошње житарица у 2021/22. години за 1,7 процената на 2.826 милиона тона.
Прочитајте још:
Коментар