Према писању стручњака америчког портала, то артиљеријско оружје било је један од најнеобичнијих и најамбициознијих пројеката америчких специјалиста током последњих година.
Ипак, команда Оружаних снага САД сматрала је да пројекат није довољно перспективан и решила је буквално да га сахрани, истичу новинари.
Према њиховим речима, у одбрамбеном буџету за 2022. годину не постоји ставка за трошкове за даљи рад на стварању „супер-топа“. Инжењери ће довести до краја научно-истраживачке и развојно-контрукторске радове на том пројекту, али ће сви даљи радови бити обустављени, објаснили су аутори чланка.
Шира јавност је, како кажу, први пут сазнала за овај „супер-топ“ 2018. године.
Према плановима Пентагона, требало је да његов домет премаши 1.800 километара.
Раније је амерички научни часопис „Попјулар механикс“ писао да би нове америчке „супер-топове“ могли да носе ратни бродови класе „Монтана“, а они би из Северног мора могли да гађају циљеве у западној Русији, па чак и саму Москву.
Једна „Монтана“ у Индијском океану могла би да гађа већи део Пакистана, Авганистана, Ирана, Јемена и Сомалије, навео је „Попјулар механикс“. Из западног дела Пацифика, „Монтана“, која би се налазила иза Јапана, могла би да ватром покрије читаву Северну Кореју, па чак и Пекинг и Шангај.
Прочитајте још: