Нови немачко-француски борбени авион од 100 милијарди евра застариће пре него што се појави /видео/

Пројекат немачко-француског ловца FCAS, чије је полетање планирано за 2040. годину, могао би да застари и пре него што сиђе са производних трака. Развој борбеног авиона коштаће државе укључене у пројекат око 100 милијарди евра.
Sputnik
Експерти Бундесвера наводе да низ технологија важних за тај пројекат неће бити завршен на време, и додају да нови авион-ловац више одговара интересима француске индустрије, него Немачкој, којој ће бити тешко да развија своју технологију у склопу пројекта, пише немачки „Шпигл“.
Француска и Немачка праве авион шесте генерације
Немачка канцеларка Ангела Меркел и француски председник Емануел Макрон одржали су онлајн састанак у петак, на ком су разговарали и о пројекту новог борбеног авиона.
Обоје су закључили да су преговори о авиону били тешко, али да су проблеми превазиђени.
У пројекту развоја авиона ловца FCAS поред Немачке и Француске, учествује и Шпанија. Планирано је да замени немачки „еурофајтер“ и француски „рафал“.
Међутим, нови авион је у редовима Бундесвера већ добио негативне оцене, наводи „Шпигл“. По мишљењу експерата, немачка страна запоставила је сопствене интересе у корист француских. Стручњаци тврде да ће резултат тога бити ловац чија технологија неће бити у складу са временом када ће се појавити.
„Шпигл“ наводи да су поједине структуре Бундесвера написале извештај на 22 стране о договору за развој новог ловца. У том извештају говори се да је нужно преиспитати техничке аспекте договора. Извештај указује и на ризик од тога да најважнија технологија неће бити развијена на време или у неопходном обиму.
Стручњаци објашњавају и да је за прво испитивање модела новог авиона кориштен мотор француског „рафала“, иако је мотор „еурофајтера“, који је развила немачка компанија МТУ, снажнији. На тај начин, како тврде, пројекат више одговара француским интересима, јер ће омогућити њиховој индустрији да се развија, док то неће бити случај са немачком индустријом.
У немачком Министарству одбране наводе да је тај извештај занемарио политичку важност договора о развоју новог авиона, иако и сами признају ризике и проблеме у вези са тим пројектом, наводи „Шпигл“.
Прочитајте још:
Коментар