Русија у УН: Пресуда Младићу наставак политизације, Хаг слеп и глув на злочине Албанаца

Заменик руског амбасадора у УН рекао је на седници СБ о раду Међународног резидуалног механизма у Хагу да је овај механизам као и Хашки суд пре њега ушао у историју као инструмент за обрачун. Како је додао, Механизам је наставио исти исполитизовани курс као и његов претходник, а пресуда против Ратка Младића је наставак те политизације.
Sputnik
Заменик руског амбасадора у УН Генадиј Кузмин је рекао да је рат на Балкану био трагедија за све стране, уништио је једну државу и показао колико је рањиво међународно право, као и колико лако, у условима некажњивости, земље НАТО могу да заобиђу Повељу УН и почну војну операцију у трећој земљи.
Упитао је и да je ли ико позван на одговорност због бомбардовања цивила у СРЈ, убијања новинара и бомбардовање кинеске амбасаде, као и зашто је Хашки суд, а потом и Механизам, био слеп и глув на злочине које су починили косовски Албанци.
„Нису постали инструмент помирења, а разлог томе је уочљив дефицит праведности у пресудама, напади на једну страну и ћутање о злочинима других“, рекао је Кузмин.
Резидуални механизам је наследио негативне особине свог претходника, рекао је руски представник, додајући да пресуде нису фер пошто је једна страна осуђена за све, а злочини других су заташкани.
Рекао је и да Русија тражи свеобухватни независни медицински преглед Младића.
„Русија придаје велики значај питању осигурања људских права који су у затвору, укључујући право на медицинску помоћ. Савет безбедности је у Резолуцији 2529 прошле године посебно то нагласио. Без обзира на то Резидуални механизам не сматра сврсисходним да извештава Савет безбедности о томе како се та права реализују“, рекао је руски дипломата.
Подсетимо, Хашки трибунал је потврдио пресуду Ратку Младићу на доживотни затвор.
Председник Србије Александар Вучић и премијерка Ана Брнабић учествују у раду седнице Савета безбедности Уједињених нација. На дневном реду је представљање извештаја о раду Међународног резидуалног механизма за кривичне судове у Хагу.
Прочитајте још:
Коментар