Према мишљењу аутора чланка, главна претња за америчке војнике данас, уколико их открију на интернету, „долази од најближих конкурената као што су Кина, Русија или чак Иран, а не од ситних терористичких група“.
Према речима новинара, ради се о случајевима када нису само појединачни војници остављали „дигиталне трагове“, него и авиони или бродови за подршку током борбених операција.
Као пример се наводи ситуација из 2018. године када су помоћу популарне фитнес-трекера „Strava“ разоткривени подаци о локацијама америчких војних база, као и руте патролирања америчких војника у Сирији, Авганистану и другим земљама.
Притом, како додаје аутор чланка, у појединим случајевима кретање поморског или ваздухопловног саобраћаја прати се на јавним сајтовима у реалном времену.
„По правилу, војници знају да је потребно да буду опрезни, али је тешко да се контролишу други који нису упознати са тим, или нису навикли на личну или оперативну безбедност. Неки од најгорих прекршаја су означене породичне фотографије“, истиче новинар.
На основу објава на друштвеним мрежама, не само војнима него и људи из њиховог блиског окружења, могу се добити информације о локацији или радњама објекта који се прати и његовом кретању, закључује новинар.
Раније је „Бизнис инсајдер“ писао да Русија поседује савремену ратну флоту која се стално развија, представљајући јединствену претњу оружаним снагама НАТО-а.
Прочитајте још: