Он је подсетио да је руска страна била фокусирана на очување Споразума читав период после објаве САД о повлачењу из њега „све док председник није потписао закон који су одобрили Државна дума и Савет Федерације“.
„Уместо да покажу одговорност и спремност да барем не униште оно што је још остало у области европске безбедности, Сједињене Америчке Државе су нам на крају овог периода потврдиле своју чврсту и коначну одлуку да се не враћају у Споразум. Ми више не видимо никакав смисао да се о овој теми расправља са Сједињеним Америчким Државама“, објаснио је Рјабков.
Он је додао да ће, у складу са процедуром, после предаје ноте о изласку државама-депозиторима бити организована конференција држава-потписница споразума.
„Искористићемо ову конференцију у пуном формату како бисмо објаснили колико су погрешиле наше западне колеге, колико су занемариле здрав разум и једноставно логику тренутка. Они су у нашем ставу видели нешто што у њему није могло да буде и почеле да мисле да наводно покушавамо да поделимо западну заједницу. Али то су њихови уобичајени аргументи и досадна мантра: када нема шта да се каже у суштини, они почињу да оптужују Русију да се или меша у нешто или да покушава неког да подели итд“, рекао је Рјабков.
Учешће Русије у Споразуму о отвореном небу је коначно затворено, као што је затворено у случају Сједињених Америчких Држава, закључио је заменик министра.
Споразум о отвореном небу био је једна од мера за изградњу поверења у Европи након Хладног рата, који је омогућио да 34 државе-потписнице отворено прикупљају информације о међусобним војним снагама и активностима.
Процедура повлачења Сједињених Америчких Држава из Споразума о отвореном небу започета 22. маја 2020. године, а завршена је 22. новембра.
Москва је у јануару 2021. године покренула процедуру изласка из Споразума о отвореном небу. По мишљењу Русије, акције Вашингтона су значајно нарушиле равнотежу интересе две државе. Председник Русије Владимир Путин потписао је 7. јуна Закон о раскидању Споразума о отвореном небу.
Прочитајте још: