"Али овај механизам омогућава САД да одговори на најактуелније претње по стабилност и да демократске институције напредују", навео је портпарол Стејт Департмента, пренео је Танјуг.
Председник САД Џозеф Бајден проширио је 8. јуна опсег ванредних мера за државе Западног Балкана, проглашених одлуком из 2001. године, као и критеријуме за увођење америцких санкција.
Председник САД је, како је објашњено из Стејт департмента, потписао нову уредбу која надограђује и модернизује постојећу, и проширује критеријуме како би се позабавили тренутним изазовима попут корупције и других акција које, како наводи, ометају кључне институције и међународне споразуме, укључујући нове споразуме и институције.
"Проширујемо наш програм санкција како бисмо осигурали да можемо циљати сири спектар малигних активности у региону", навео је Стејт департмент.
Како је објашњено, нова уредба је укључила и проширење санкција за оне који крше Преспански споразум из 2018. године, којим су Македонија и Грчка договориле промену имена Македоније у Северна Македонија.
Такође, предвиђају се санкције уколико се крше одлуке Међународног резидуалног механизма за кривичне судове, који је наследник Међународног кривичног суда за бившу Југославију. Тај суд је познат под називом Хашки трибунал који се бавио суђењима за ратне злочине почињене током сукоба 90-их година на простору бивше СФРЈ.
Новом уредбом је, осим држава бивше Социјалистичке Федеративне Републике Југославије (СФРЈ), обухваћена и Албанија како би се позабавили мрежом корупције широм региона.
Из Стејт департмента за Радио Слободна Европа наводе да су санкције усмерене на корупцију и подривање стабилности, и да нова уредба осигурава ефикасност у решавању најозбиљнијих претњи стабилности у региону, укључујући корупцију, акције које подривају демократску управу и озбиљна кршења људских права.
Како је наведено, претходне санкције и даље су на снази.
Бела кућа је претходно саопшила да санкције подразумевају забрану уласка у САД и замрзавање имовине и финансија на територији САД, а америчким грађанима је забрањено да учествују у трансакцијама са лицима која су на листи санкционисаних.
Уредба о санкцијама је на снази већ 20 година, а први пут је ову уредбу донео тадашњи председник САД Џорџ Буш млађи 2001. године.