Она је подсетила да је крајем маја Европски суд за људска права донео коначну пресуду у случају повезаном са чињеницама које је некадашњи припадник америчке обавештајне службе (ЦИА) Едвард Сноуден открио о масовној крађи личних података милиона Европљана и њиховом праћењу од стране америчких специјалних служби уз подршку Британије и Шведске.
„Шпијунске страсти кључају. На јавном пољу осванула је тема из прошлости, али у новом контексту – тема разоткривања Сноудена. Чак не ни саме страсти, већ оптужбе изграђене на основу објављених материјала. Саопштена је одлука Европског суда за људска права у случају 'Велики брат и други против Велике Британије“.
Иронично, пре 15 година Шведска је помогла Америци да шпијунира Европу, а сада је Данска помогла Америци да шпијунира Европу и Шведску, приметила је портпаролка.
„Закључак је једноставан. Европљани, и не само они, требало би да се плаше не измишљених руских хакера и кинеских ИТ стручњака, већ свог америчког 'великог брата', који их увек шпијунира и редовно прислушкује, разбијајући мит о сопственој сајбер-невиности. Понекад Вашингтон сам шпијунира савезнике самостално, а понекад је склон шпијунирању млађе браће и сестара. Солидарности ради“, оценила је Захарова.
Подсетимо, Едвард Сноуден шокирао је свет 2013. године када је човечанству открио да америчка влада у тајности прикупља податке о сваком телефонском позиву, поруци и мејлу.
Те године је добио азил у Русији након што је разоткрио тајне америчког програма масовног прислушкивања. Он је 2019. године изјавио да би се вратио у САД уколико би му се гарантовало фер суђење. Сноуден је, иначе, у Америци оптужен за издају и шпијунажу.
Прочитајте још: