Аутор чланка Јунхај Ли сматра да због дубоких противречности између Москве и Вашингтона један догађај није довољан да би се успоставио дијалог. Тако ће Сједињене Америчке Државе наставити да замерају Русији због проблема у области заштите људских права, демократије и слободе, док ће Кремљ пружати отпор, јер и америчка страна има проблема у овим областима.
Како се наводи, током разговора Сједињене Америчке Државе могу да „покажу добру вољу“ према Русији, јер су се умориле од борбе „на два фронта“ са осовином Москва-Пекинг.
„САД се сада супротстављају Кини са свих страна. Оне се плаше да ће се Пекинг и Москва још више удружити ако Американци не покушају да придобију Русију на своју страну“, нагласио је новинар.
У очима Вашингтона Москва представља озбиљну војну и стратешку претњу безбедности, а Пекинг је „најозбиљнији конкурент“ који баца изазове у многим областима, додао је експерт.
Међутим, не треба очекивати да ће председник Џозеф Бајден током састанка директно тражити од свог руског колеге Владимира Путина да се уједине против Кине.
„Овај самит је прилично симболичан, а највероватнији суштински исход биће у области контроле наоружања. Сједињене Америчке Државе се надају да ће Русија успети да убеди Кину да се придружи Споразуму о стратешком наоружању продуженом у фебруару, али Пекинг је прилично јасно изразио свој став по овом питању“, сматра аутор чланка.
Однос Вашингтона према двема силама, према његовом мишљењу, може се описати речима „конфронтација и конкуренција“: Сједињене Америчке Државе ће и даље покушавати да балансирају између сарадње у областима које их занимају и конфронтације, како са Русијом тако и са Кином.
Састанак Путина и Бајдена одржаће се 16. јуна у Женеви. Кремљ је саопштио да председници намеравају да разговарају о руско-америчким односима, стратешкој стабилности, као и о борби против ковида 19 и решавању регионалних сукоба.
Прочитајте још: