Спремне Шојгуове противмере – тешка артиљерија с погледом на Запад /видео/

Руски министар одбране Сергеј Шојгу најавио је да ће Русија, као одговор на акције земаља НАТО-а на западном стратешком правцу, формирати око 20 нових формација и војних јединица у Западном војном округу.
Sputnik
Шојгу је свој поступак објаснио чињеницом да војна претња на западном стратешком правцу наставља да расте, а да државе НАТО-а, на челу са САД, повећавају интензитет летова стратешке авијације, присуство ратних бродова са крстарећим ракетама и број војних вежби, чиме се руши систем безбедности у свету, што приморава Русију да предузме адекватне противмере.
Због тога ће Русија у Западном војном округу до краја године формирати око 20 нових војних формација и јединица, а то ће бити синхронизовано с поставком савременог наоружања и војне технике. Војска Западног округа планира да снабде јединице са око две хиљаде комада оружја, а руски војни експерти оцењују да би Русија на својим западним границама могла да распореди више оперативно-тактичких ракетних система „Искандер“, па чак и ракете средњег домета ако НАТО такве пројектиле распореди у Европи.
Поред тога, стручњаци предвиђају да ће стварање нових руских формација на западним границама бити брзо и оперативно и уверени су да ће то бити комбиноване оружане формације – противавионске ракетне трупе, артиљеријске и многе друге. Како сматрају, могле би се појавити и додатне јединице Ваздушно-космичких снага, а наставиће се и са пренаоружавањем Балтичке флоте.
Претходно је Шојгу обелоданио да Оружане снаге Русије непрекидно побољшавају обуку војника и војне команде, да се интензитет задатака борбене обуке на бродовима Балтичке флоте повећао за 30 одсто. Изведено је више од 200 вежби употребом различитих врста наоружања, док су налети авијације округа порасли за четири одсто.
На западном стратешком правцу примећен је пораст војних претњи, а у последњих седам година 14 пута је порастао интензитет летова стратешких бомбардера америчког ратног ваздухопловства у Европи. Шојгу је навео да НАТО бродови са ракетним наоружањем систематски улазе у Балтичко море и да су само прошле године бродови ове класе три пута извршавали задатке у близини Калињинградске области.
Од 2016. године систем објективне контроле забележио је укупно 18 таквих излазака ратних бродова у могућа лансирна подручја крстарећих ракета.
САД и НАТО истовремено настављају и са ширењем обима оперативне и борбене обуке у близини граница Русије. Последњих година је за један и по пут повећан број обука.
Руски аналитичари истичу да је за сузбијање претње и могуће провокације НАТО-а, неопходно одржати високу готовост и борбену снагу конвенционалних оружаних снага и истовремено истичу да се модернизација руске војске врши искључиво у одбрамбене сврхе, јер су национални интереси и безбедност земље на првом месту. Русија, како су у више наврата истицали и руски званичници, нема намеру било кога да напада, али свима који намеравају да је нападну јасно стављају до знања да је то врло опасно занимање.
Прочитајте и:
Коментар