Овако спољнополитички коментатор и новинар Борислав Коркоделовић гледа на нови севернокорејски закон према којем, како пишу западни медији, свакога ко буде ухваћен с великом количином видео-садржаја из Јужне Кореје, Сједињених Држава или Јапана, чека смртна казна, а онима који гледају такве снимке прети 15 година затвора.
Како се наводи, лидер Северне Кореје Ким Џонг Ун жели да заустави и употребу сленга — страних израза, фризуре и одеће, за које је рекао да су „опасни отрови“.
Северна Кореја строгим законом против „обојених револуција“
Саговорник Спутњика објашњава да је закон који се односи на увоз видео-материјала и опреме донет још у децембру прошле године, али се о томе почело да пише и говори тек сада, с обзиром на тајновитост Северне Кореје . Ипак, како верује, ограничавање права и слобода у Северној Кореји треба ставити у један шири контекст историјата те државе.
„Треба имати на уму да је Северна Кореја земља којој су од самог њеног настанка 1945. године наметнуте оштре санкције, као последица тога што су Сједињене Америчке Државе и њихови западни савезници сматрали да је од краја Другог светског рата северни део Корејског полуострва пао под социјалистички режим, односно да је Совјетски Савез наметнуо у својој ’окупационој зони‘ такав режим који, ево, траје већ више од 70 година. Током свих тих деценија траје тај притисак Запада, који се најочитије манифестовао током Корејског рата од 1950-1953. године, када је Северна Кореја била потпуно разорена, а између 10 и 15 одсто њеног цивилног становништва убијено. Таква једна атмосфера је утицала на то да Северна Кореја постане и једно врло параноично друштво, нарочито њено руководство, које данас представља трећу генерацију породице Ким“, објашњава Коркоделовић.
Имајући, како додаје, све то у виду, јасно је да је у генима већ треће генерације Севернокорејаца формирано нешто што се не уклапа у нормативе и поимања нормалне државе.
„Ове најновије мере су нарочито усмерене према младима, попут забране ношења уских и поцепаних фармерки, забране тетовирања, пирсинга и одређених фризура, јер се све то сматра декаденцијом и нечим што је противно социјалистичком развоју. Такође, у Северној Кореји се приказују севернокорејски филмови, а та земља још од 60-их година прошлог века има, занатски гледано, доста добру филмску продукцију, додуше, препуну пропаганде. Страни филмови и серије, као и пропагандни материјал усмерен против Пјонгјанга шверцовани су у Северну Кореју некада на видео-касетама, а данас се то чини путем УСБ стикова који се много теже откривају. Јужнокорејске серије, такозване ’сапунице‘, веома су популарне широм Азије и Блиског истока, а Севернокорејци их могу пратити без проблема јер нема језичке баријере. Ту су и наступи популарних поп група и то је оно што је почело да се шири међу младима, чак и децом функционера и сигурно је додатно забринуло Ким Џонг Уна“, објашњава Коркоделовић.
Одговор на санкције Запада
Према његовим речима, нема сумње да режим у Пјонгјангу жели да у потпуности очува контролу у земљи, тим пре што је Северна Кореја у јако тешкој економској ситуацији.
„Зато када Ким Џонг Ун каже да је потребно да се социјалистичке вредности бране ’на живот и смрт‘, он пре свега има у виду историју такозваних ’обојених револуција‘, јер они сматрају да је управо нарушавање тих социјалистичких вредности пристојног одевања и понашања узроковало пад низа социјалистичких земаља у Европи после пада Берлинског зида. Зато овај закон треба сагледавати у контексту својеврсног одговора режима у Пјонгјангу на потезе и санкције Запада, а у том смислу треба имати на уму и утицај који САД имају на Јужну Кореју, која је веома важна карика у америчком ланцу окруживања Народне Републике Кине“, примећује Коркоделовић.
Са друге стране, закључује саговорник Спутњика, чињеница да западни медији инсистирају на пропаганди против Северне Кореје у великој мери отежава посао председнику Јужне Кореје Мун Џае Ину, можда најлибералнијем јужнокорејском шефу државе, да проба да оствари оно што је била централна тема његовог мандата — обезбеђивање мира на Корејском полуострву и денуклеаризација Северне Кореје, која би била у функцији таквог мира.