„Циљ мера за стварање социјалних уговора је увођење одрживих пракси обезбеђивања грађанског учешћа за побољшање квалитета живота грађана Косова и јачање њиховог партнерства са општинским властима“, наводи се у опису пројекта.
У оквиру пројекта предвиђа се укључивање становника делимично признате Републике Косово у припрему, надгледање и спровођење политике на општинском нивоу.
За овај пројекат УСАИД намерава да закључи петогодишњи уговор са стручњацима, за шта ће бити издвојено до 15 милиона долара.
У документу се наглашава да недостатак одговарајуће комуникације између становништва и локалних власти доводи, између осталог, до перцепције процеса доношења одлука као корумпираног. Осим тога, јављају се „нереална очекивања“, јер грађани нису свесни буџетских и процедуралних ограничења.
С тим у вези, будући уговарачи ће, између осталог, морати да одаберу пет пробних општина, развију и реализују план за успешну сарадњу становника са њиховим властима, а затим да помажу у ширењу таквих примера.
У априлу је објављено да би УСАИД могао да издвоји до пет милиона долара за развој институција цивилног друштва на Косову.
Прочитајте још: