Конкретни датуми уласка Украјине и Грузије у НАТО нису наведени у документу. При том, наглашава се велики допринос Тбилисија операцијама Алијансе, као и подршка реформама у земљи.
„Потврђујемо одлуку која је била донета на самиту у Букурешту 2008. године да ће Украјина постати чланица Алијансе са Акционим планом о чланству као неодвојивим делом овог процеса“, наводи се у саопштењу.
Слична одлука је донета и за Грузију.
НАТО је подржао реформе у Украјини и "позвао на даљи напредак у складу са међународним обавезама и опредељењима Украјине". Поред тога, они су подржали права обе државе да "самостално одређују своју будућност и спољнополитички курс, без мешања споља".
Раније је председник Русије Владимир Путин изјавио да би се, ако Украјина уђе у НАТО, време лета ракета од Харкова или Дњепра до Москве смањило до 7-10 минута.
"Неко би генерално требало да размисли о томе како треба да реагујемо на оно што се у основи предлаже и расправља", нагласио је руски лидер.
У последњих неколико месеци украјински председник Владимир Зеленски је још једном покренуо питање чланства државе у НАТО-у. Према његовим речима то је једини пут окончања сукоба у Донбасу. Кремљ је на ово одговорио да би такви кораци само погоршали унутрашње проблеме Украјине, а за становнике самопроглашених република придруживање Алијанси је апсолутно неприхватљива перспектива.
Прочитајте још: