Члан 5 оснивачког уговора НАТО каже да ће се напад на било којег од 30 савезника сматрати нападом на све њих.
До сада се то примењивало само на традиционалније војне нападе на копну, мору или у ваздуху, а од недавно и у сајбер простору, преноси агенција АП.
„На овом самиту ћемо јасно рећи да, наравно, сваки напад на свемирске капацитете, попут сателита и слично, или напади из свемира, могу активирати члан 5“, рекао је Столтенберг, неколико сати уочи председавања самитом са америчким председником Џоом Бајденом и његовим колегама.
Око Земље кружи готово 2.000 сателита, а са више од половине управљају чланице НАТО-а, покривајући готово све - од мобилних телефона и банкарских услуга до временских прогноза.
Војни команданти се ослањају на неке од њих за навигацију, комуникацију и размену обавештајних података.
У децембру 2019. године, лидери НАТО-а прогласили су свемир петим доменом операција Алијансе, након копна, мора, ваздуха и сајбер простора.
Многе земље чланице забринуте су због, како кажу, све агресивнијег понашања Кине и Русије у свемиру, наводи АП.
Око 80 земаља има сателите, а на том пољу се појављује и све више приватних компанија. Осамдесетих година прошлог века, само је део НАТО комуникација био путем сателита, а данас је то најмање 40 одсто.
Клаузула о колективној одбрани НАТО активирана је само једном, када су се чланице окупиле иза САД након напада 11. септембра 2001. године.
Прочитајте још: