Бугарски експерт о земљама Балкана: Оне су као близанци из филма са Шварценегером и Дени де Витом

Иако проблем Бугарске и Северне Македоније није јединствена појава у Европи, однос Македонаца према Бугарима јесте јединствен, изјавио је експерт заједничке бугарско-македонске комисије и бивши ректор Софијског универзитета Иван Илчев.
Sputnik
Он је подсетио на комедију „Близанци“ у којој Арнолд Шварценегер и Дени де Вито глуме браћу близанце.
„На Балкану се у последњих седамдесет година родило много таквих близанаца: Румунија и Молдавија, Грчка и Кипар, Албанија и Косово, Србија и Република Српска, Турска и Северни Кипар, Бугарска и Македонија. Међутим, сви ти близанци знају мајку и признају везу са њом. Једини близанац који не воли своју крв је Северна Македонија“, изјавио је Илчев за телевизију „Нова ТВ“.  
Заев: Како су сви остали људи настали од мајмуна, само ми од Бугара?
Према његовим речима, македонски народ се развијао у супротности са природним развојем било које нације, супротно мишљењу председника Стеве Пендаровског. Он је навео и да су се тридесетих година прошлог века становници Вардарске Македоније суочили са насиљем.
„Током протеклих сто година становници Македоније нису имали избор, јер су били принуђени да прихвате један или други идентитет. Пре две-три године у Бугарској је поново издата књига Анрија Позија ‘Рат се враћа’, у којој се говори о поступцима Срба у Вардарској Македонији. Прочитајте је и сазнаћете шта се догађало са људима који су себе сматрали Бугарима, како су тим женама спаљивали гениталије“, навео је експерт.
Он је истовремено додао да Бугарска, без обзира на изјаве Зорана Заева и Стеве Пендаровског, не одбацује постојање македонског идентитета.
„Ми им не можемо забранити да се зову онако како они желе. Ако желе не морају да се зову Северним Македонцима, већ Јужним Ескимима. То је њихово право и исто важи и за језик. Он може да нам се не допада. По мом мишљењу то је неки посрбљени западно-бугарски дијалекат са великим бројем позајмљеница, али млађе генерације наших земаља се лоше споразумевају. Односно, постоји неки упрошћени језик којим говоре. Ми то не доводимо у питање, али не желимо да они полажу право на историју која је у ствари заједничка“, закључио је Илчев.
Прочитајте још:
Коментар