„Свемирске печурке“ – још један доказ о ванземаљцима?

Недавна студија тврди да је пронашла доказе о облицима живота сличним гљивама на површини Марса. „Свемирске печурке“ постале су познате када су их снимиле камере на Нaсином роверу „Опортунити“, убрзо након што је слетео 2004. године.
Sputnik
Међутим, оне уопште нису живи организми, већ „конкременти хематита“ - мали комадићи минералног хематита у облику кугле, о чијем пореклу научници и даље расправљају.
Хематит је једињење гвожђа и кисеоника и веома је важан на Земљи.
Сферне стене на Марсу могле су да настану постепеним накупљањем материјала у течним воденим окружењима која полако испаравају. Такође, могли су да настану и вулканском активношћу. У сваком случају, печурке нису.
Простор око места слетања „Опортунитија“ препун је ових комада, који се могу видети на целој површини, а пронађени су и закопани испод тла, па чак и уграђени у стене.

Фосилизовани црви

Ове свемирске „печурке“ нису прва тврдња о ванземаљском животу. Некадашњи амерички председник Бил Клинтон у августу 1996. године најавио је могућност да су научници открили древне, фосилизоване остатке микроорганизама у метеориту који је 1984. године пронађен на Антарктику.
Метеорит АЛХ 84001 један је од многих стена које имамо са Марса. Они су дошли са површине планете вулканским ерупцијама или ударима метеорита, летећи кроз свемир вероватно милионима година пре него што су завршили на Земљи.
Сићушне структуре откривене у њиховој унутрашњости подсећају на микроскопске организме сличне црвима и вероватно су стари милијардама година, преноси Б92.
Расправа о њиховом правом пореклу траје и данас – многи научници су истакли да су добро познати неоргански процеси сасвим способни да створе структуре које подсећају на живе организме.
Другим речима, ако нешто личи на живот, не мора да значи да то и јесте.
Прочитајте и:
Коментар