Кодоњо је у карантину био још од 20. фебруара прошле године, када су у том градићу од 16.000 становника забележени први случајеви изазвани локалним преносом. Град на северу Италије тако је постао епицентар короне у тој земљи.
Мештанин Кодоња Матија Маестри био је први регистровани случај локалног преноса у Италији, када су лекари у болници открили да болује од ковида-19, после чега је италијанска влада увела карантин у овај град. После готово годину и по дана, локалне здравствене власти прогласиле су да короне више нема у том граду.
„То је сан који смо сањали 16 месеци“, рекао је градоначелник Франческо Пасерини, пренели су италијански медији.
„Пратили смо ситуацију у последњих неколико дана, чекајући да достигнемо прекретницу и корак даље ка нормалности која нам много недостаје“, рекао је Пасерини.
Градоначелник Кодоња казао је да више нема позитивних на корону у том граду, те да је последња особа која је то била прошла карантин и три теста која су показала да је негативна.
Пасерини је подсетио да је било тренутака када је у Кодоњу било и по 700 људи у болници због вируса корона.
Како је постепено падао број оболелих, па све до сада када је град проглашен слободним од короне, затворено је и ковид одељење у градској болници.
„У једном тренутку чинило нам се немогућим да ће до тога доћи, али смо коначно успели. Надам се да ће број позитивних остати нула и сада се радујемо повратку нашим животима, али на безбедан начин“, каже градоначелник италијанског града.
Случај италијанског „пацијента број 1“ из Кодоња откривен је тако што је Матија Маестри дошао у болницу са високом температуром, кашљем и тешкоћама у дисању. Супротно протоколу, који је тада налагао да се на корону тестирају само људи који су били у Кини, где је у Вухану избила епидемија, лекари су тестирали Маестрија, који је био позитиван.
Иако је Маестри први званични пацијент, касније је откривено да је вирус већ раније циркулисао у Италији.
Према проценама локалних власти, у овом граду који има нешто мање од 16.000 становника, краја фебруара 2020. до априла 2020. године преминуло је 230 људи од ковида.
Прочитајте још: