Бела кућа о будућим руско-америчким односима: Прича није завршена – тек почиње

Бела кућа сматра да је састанак председника Русије и САД, Владимира Путина и Џоа Бајдена у Женеви омогућио да се отвори пут ка могућем побољшању односа Москве и Вашингтона, али упозорава да успех у томе није загарантован, изјавио је помоћник америчког председника за националну безбедност Џејк Саливан.
Sputnik
„Сматрамо да је јучерашњи самит у Женеви био продуктиван и ефикасан у погледу трасирања пута ка напретку у решавању неких од тешких питања и јасном низу наредних потеза на којима би требало да раде наше две земље. Међутим, ово нипошто није крај приче, то је тек њен почетак“, изјавио је представник Беле куће.
С тим у вези, додао је да ће се у наредних шест месеци бити јасно како ће се та прича завршити, како је и Бајден раније рекао.
У ком правцу иду односи Русије и Америке после Женеве
Према његовим речима, Вашингтон намерава да прати ефикасност примене договора постигнутих у Женеви највише у четири области.
То су: сајбер-безбедност, дијалог о стратешкој стабилности, регионална питања попут Авганистана, Сирије и Ирана, практични кораци усмерени на нормализацију услова рада дипломатских представништва Русије и САД.
„То су нека од подручја у којима можемо да утврдимо да ли напредујемо или не“, објаснио је Саливан.
Бајден је током прве прекоокеанске турнеје изразио негодовање руском колеги у домену бројних питања, везаних за људска прама, рекао је Саливан.
„То се тиче и неправедног хапшења Алексеја Наваљног, покушаја онемогућавања рада 'Радија Слобода', као и детаљних јавних Бајденових изјава о људским правима и демократији“, прецизирао је он.

Сајбер-простор: Русији постављене „јасне границе“

Вашингтон сматра да су Русији постављене „јасне границе“ за акције које САД сматрају неприхватљивим у сајбер-простору, изјавио је помоћник америчког председника.
Бајден: Моја агенда није против Русије, она је за амерички народ /видео/
„Сматрамо да смо завршили то путовање заједничком стратегијом са нашим савезницима и јасно дефинисали Русији границе и своје могућности у случају да не предузму мере против криминалаца које изводе нападе у сајбер-простору на објекте наше изузетно важне инфраструктуре“, рекао је он на специјалном телефонском брифингу посевећном резултатима Бајденове европске турнеје.
Бајден је, подсећања ради, након састанка са руским колегом Владимиром Путином у среду изјавио да је америчка страна предала Москви списак од 16 организација на које су били изведени сајбер-напади, а које Вашингтон сматра недопустивим.

Нормализовати услове рада амбасада

Истовремено, Бајденов помоћник је рекао да се САД и Русија слажу око тога да услови рада амбасада двеју земаља морају да се нормализују.
„Председници САД и Русије договорили су се да врате своје амбасадоре у престонице. То је напор који је за циљ има да се дипломатска сарадња доведе у одговарајуће стање“, објаснио је он.
Москва: Руски амбасадор ће се вратити у Вашингтон до краја месеца
Што се тиче запошљавања локалног особља у Русији, председници су разговарали о томе, каже Саливан. Према његовим речима, Бајден је рекао да обема странама требају амбасаде у главним градовима које ефикасно функционишу, како би се градили руско-амерички односи.
„Председник Путин је рекао да ће предузети мере како би у нашој амбасади било довољно запослених“, додао је.

Сирија, системи С-400

Истовремено, Саливан је изјавио да Америка према резултатима састанка двојице лидера види потенцијал сарадње са Русијом у погледу Сирије, пре свега хуманитарних коридора.
Осврнуо се и на спорне руске противавионске ракетне системе С-400 „Тријумф“ које Анкара купује од Москве, рекваши да се Бајден и његов турски колега Реџеп Тајип Ердоган током недавних преговора нису постигли договор по том питању. Како каже, договорили су се да наставе консултације о томе.
Саливан је додао да администрација САД сматра необично продуктивном и садржајном серију састанака које је Бајден одржао на највишем нивоу.
Како је рекао, „главни резултат је то што се Џо Бајден самоуверено и професионално показао као лидер слободног света“.
Прочитајте још:
Коментар