„Самит у вили из 18. века с погледом на Женевско језеро одвијао се у атмосфери признања оба председника да су односи између Америке и Русије последњих година достигли најнижу тачку од времена Хладног рата. Премда су лидери изнели неслагања, они су такође дали уздржане оцене један о другом, избегавајући запаљиву реторику која је повремено доводила до напетости у односима“, пише „Волстрит џурнал“.
„Њујорк тајмс“ констатује да су лидери „исказали општа уверавања о доброј вољи али да је било јасно да су две стране по многим питањима, од сајбер напада до људских права, дубоко подељене. Напетост је била очигледна“, наводи се у чланку.
Наводи се и да је Путин одбацио оптужбе о сајбер нападима против Америке и да је рекао да је Америка сама неко ко најгрубље крши правила у тој сфери.
„Руски лидер је, такође, без увијања одбацио оно што је Бајден сматрао кључним задатком преговора – идеју о стварању ‘заштитних ограда’ које би забраниле нападе на инфраструктуру од кључног значаја у мирнодопско време“, пише њујоршки дневник.
Бајден је, с друге, стране, отворено изразио неслагање с Путином по низу питања, уверавајући га да ће тако наставити и убудуће.
Према мишљењу „Вашингтон поста“ „сенку су на самит бацила присећања на изузетно поштовање“ које је према Путину показао бивши председник Америке Доналд Трамп на самиту одржаном у време док је он био председник државе.
Бившег председника су, наиме, критиковали због одбијања да се успротиви руском колеги на заједничкој прес конференцији, а демократе су, сумњајући на Трампове „руске везе“, покушали да добију белешке његовог преводиоца са састанка у четири ока.
Бајден је настојао да избегне такве оптужбе тако што су на састанку уском саставу били и министри спољних послова.
Како се констатује у чланку, састанак који је трајао неколико сати био је сувише кратак да обухвати нешто друго осим пребројавања примедби са обе стране.
„Бајден и Путин су саопштили да је догађај био успешан пре свега због тога што су уопште успели да се састану у време када су односи две највеће нуклеарне државе на најнижој тачки од Хладног рата“, констатовао је „Вашингтон пост“.
Британска агенција Ројтерс преноси став високо рангираног америчког званичника који каже да преговори двојице председника још увек не значе и промену тактике САД према Русији.
Према његовим речима, тон разговора између двојице лидера био је директан и конструктиван.
„То није промена тактике. Потребно је да прође неко време да би се видело да ли у тим областима потенцијалне сарадње има реултата“, навео је тај званичник.
Прочитајте још: