Србија прва у Европи по употреби витамина и суплемената

Србија је на првом месту у Европи по употреби витамина и суплемената, синдром сагоревања најизраженији је код грађана Србије, а на другом месту смо по проценту отказивања превентивних прегледа, показало је истраживање спроведено на 30.000 испитаника у 15 земаља.
Sputnik
Истраживање „Штада групе“ у оквиру које послује и „Хемофарм“, о томе како су се Европљани носили са пандемијом и у којој мери су им се променили животи показало је да се свака четврта особа у Европи осећа неспокојно, још више их пати од анксиозности, док 15 одсто испитаника има проблема са спавањем.
Затварања и друга ограничења имала су, према истраживању, значајан утицај на Европљане јер је скоро сваки трећи патио од повишеног нивоа анксиозности, а сваки четврти има проблема са стресом и унутрашњим немиром.
Поремећај спавања пријавило је 15 посто Европљана, а ти симптоми чешће су погађали млађе од 35 година.
Кад је реч о утицају пандемије на ментално здравље грађана у Србији, трећина испитаника каже да је она код њих изазвала стрес који је водио унутрашњем немиру, док је идентичан обим испитаника рекао да не осећа утицај пандемије на ментално здравље.
Већину Европљана више од бриге да ће добити ковид погодио је недостатак контакта са породицом и пријатељима - 52 одсто.
„Страх од инфекције је на другом месту са 42 одсто, а скоро трећина брине о финансијским и пословним последицама пандемије“, наводи се у истраживању које каже да се и грађани Србије слично осећају.
За 51 одсто грађана Србије највише је бринуо због недостатка контаката са блиским људима, док Французе, Аустријанце, Британце, Немце, Швајцарце, Португалце, Белгијанце, Чехе, Холанђане и Шпанце тај проблем мучи много више.
Страх од инфекције потврдило је 39 одсто испитаника у Србији, као и бојазан за финансије и пословну будућност.
Не трошите новац на додатке исхрани и витамине
Када је реч о превенцији и здравом начину живота, 70 одсто Европљана спремно је да више улаже у сопствено здравље, па се 45 одсто испитаника сада храни здравије и разноврсније.
У Србији је 54 одсто људи потврдило да је куповало здравију и квалитетнију храну, а скоро трећина, углавном млади, скинула је фитнес апликације, посветила се спорту и здравом начину живота.
Европљани не желе колективно да напусте мере у скорије време - 45 одсто их је изјавило да ће и даље редовно прати руке, сваки трећи држаће се прописане дистанце, а сваки пети ће носити маску и даље.
Три четвртине Европљана задовољно је својим здравственим системом. У поређењу са претходном годином, овај број је опао за три процента.
Генерални директор „Штаде“ Петер Голдшмит, рекао је да компанија истраживањем жели да помогне својим партнерима било да су то пацијенти, здравствени радници, дистрибутери, малопродаја или креатори политика - да донесу добре одлуке о здрављу на основу података којима могу да верују, преноси Танјуг.
Истраживање је спроведено у Аустрији, Белгији, Чешкој, Немачкој, Француској, Италији, Холандији, Пољској, Португалу, Русији, Србији, Шпанији, Швајцарског, Украјини и Великој Британији.
Прочитајте и:
Коментар