Зашто баш роде доносе бебе?

Многе приче, цртани филмови, басне и бајке настали широм света, говоре о родама које доносе бебе њиховим родитељима. Да ли сте се некад запитали откуд то, и зашто баш роде, а не неке друге животиње?
Sputnik
Роде важе за благе и мирне, дружељубиве и грациозне животиње, које се не плаше много човека. У многим деловима света и различитим културама, од старих Грка наовамо, сматра се да доносе срећу онима на чијем димњаку свију гнездо, да су дивни родитељи који деле обавезе око потомства, као и да се брину о другим припадницима своје врсте, пише портал „Наука кроз приче“.
Према једној од легенди која се ширила Европом, на прозоре кућа у којима се жељно ишчекује принова, људи би остављали бомбоне управо да привуку роде. А ове птице би затим понеле бебе у корпама или марамама, и замотуљак би предале мајкама које чекају потомство. Понекад би бебе у кућу убациле кроз оџак. Ово предање се толико ширило светом да се и данас црвени белег који има већина новорођенчади на потиљку, капку или између обрва, назива – родин ујед.
Роде су заиста велике птице. Распон њихових крила креће се око 1,5 до 2 метра. Месождери су: лове рибу, жабе и друге водоземце, инсекте, ситне сисаре, па чак и друге птице и њихова јаја. Настањују већи део Европе, а понајвише Пољску, али их има и на западу Азије. Са хладним временом европске роде селе се у Африку, док се Азијске спуштају јужније, у Индију, где проводе јесен и зиму, од септембра до марта. Путовање до јужних дестинација траје 26 дана, док је повратак у пролеће знатно дуготрајнији – 49 дана. Најстарија позната рода живела је 39 година.
Прочитајте и:
Коментар