Ову иницијативу су предложили посланици опозиционе фракције „Европска солидарност“ и „Глас“, као и део посланика који не припадају овој фракцији.
Подсетимо, у пролеће је Државна погранична служба Украјине појачала обезбеђење границе са суседном републиком непосредно пред војне вежбе „Запад 2021“. Кијевске власти су објавиле да од 26. маја прекидају авиосаобраћај са Белорусијом након ситуације са принудним слетањем авиона „Рајан ера“ у Минск. Локалним авиокомпанијама и авионима је забрањено да лете кроз ваздушни простор републике, а Украјина је од 29. маја затворила ваздушни простор за белоруске авионе.
Инцидент с принудним слетањем у Минск
Подсетимо, белоруским авио-компанијама је од 5. јуна забрањено да користе ваздушни простор и аеродроме Европске уније. Како је саопштио шеф Европског савета Шарл Мишел, од поноћи 5. јуна свим авионима белоруских авио-превозника забрањено је да слећу, полећу или прелећу изнад територије Европске уније. У званичној одлуци Савета Европске уније прецизирано је да се забрана не односи на хуманитарне летове, као и принудна слетања и хитне летове.
Забрана летова је прва званично објављена мера Европске уније против Белорусије након инцидента са приземљивањем авиона компаније „Рајан ер“ у Минску 23. маја.
Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. Информација о минирању није потврђена. Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. То је изазвало критику Запада, иако се пракса принудног слетања авиона дешавала и раније.
Прочитајте још: