Амерички медији позивају САД: Ослободите се навике да сврставате Русију у „негативце“

Демонизација Русије ће још више окренути Москву против Вашингтина и уклониће сваку шансу за успостављање сарадња у областима од обостране користи, сматра колумниста портала „19ФортиФајв“, виши научни сарадник у аналитичком Фонду за приоритете одбране Денијел Дејвис и апелује на САД да се ослободе навике да сврставају Русију у „негативце“.
Sputnik
Према мишљењу аутора чланка, одржани руско-амерички самит био је редак позитиван догађај у односима двеју земаља. Међутим, како каже, остаје под знаком питања да ли ће након тог потеза уследити друга побошљања.
У блиској будућности Москва и Вашингтон ће моћи да реше бројна дискутабилна питања, а нека од њих ће остати у неизвесности, сматра стручњак.
Конкретно, Русија ће наставити да гледа на НАТО трупе као претњу националној безбедности, а Запад неће променити свој став о анексији Крима, пише колумиста.
Он закључује да ће Кремљ бити против уласка Укрјаине и Грузије у Алијансу, као и да САД неће престати да оптужују Русију за сајбер-нападе на њихову инфраструктуру.
Истовремено, експерт је позвао Америку да се ослободи природне склоности да Русију сврстава у „клуб негативаца“ у којем се неко увредљиво или неприхватљиво понашање карактерише као непоправљиво лоше или непријатељско у свим сферама.
„То не повећава шансе да ће Москва променити своје понашање како би задовољила наше жеље“, додао је.
С тим у вези, Дејвис сматра да обе државе могу да буду на добитку од обостране сарадње, као и користи засноване на реалности спољне политике у односима с Москвом далеко премашују ризике повезане са доживљавањем Русије као непријатеља.
Подсетимо, први сусрет лидера Америке и Русије, Џозефа Бајдена и Владимира Путина, одиграо се 16. јуна у Женеви. Разговори су трајали четири и по сата, а после самита руски лидер је рекао да се са америчким колегом договорио да почну консултације о стратешкој стабилности на међуресорном нивоу. Додао је и да обе стране схватају да имају одговорност за стратешку стабилност у свету.
Усвојена је и заједничка изјава у којој је истакнуто да су и Москва и Вашингтон привржени ставу да у нуклеарном рату не би било победника и да стога он никада не треба да буде покренут.
Прочитајте још:
Коментар