Србија и Црна Гора се придружиле ваздушној блокади Белорусије

Србија, Северна Македонија, Црна Гора, Албанија, Шпанија, Лихтенштајн и Норвешка придружиле су се одлуци ЕУ, која се тиче забране белоруским авиокомпанијама да користе ваздушни простор и аеродроме ЕУ, наводи се у саопштењу шефа Европске комисије Жозепа Бореља.
Sputnik
"Они ће ускладити своју националну политику са одлуком Савета Европске уније. ЕУ прима к знању ову обавезу и поздравља је", наводи се у документу.

Инцидент с принудним слетањем у Минск

Подсетимо, белоруским авио-компанијама је од 5. јуна забрањено да користе ваздушни простор и аеродроме Европске уније. Како је саопштио шеф Европског савета Шарл Мишел, од поноћи 5. јуна свим авионима белоруских авио-превозника забрањено је да слећу, полећу или прелећу изнад територије Европске уније. У званичној одлуци Савета Европске уније прецизирано је да се забрана не односи на хуманитарне летове, као и принудна слетања и хитне летове.
Забрана летова је прва званично објављена мера Европске уније против Белорусије након инцидента са приземљивањем авиона компаније „Рајан ер“ у Минску 23. маја.
Авион компаније „Рајан ер“, који је летео из Атине за Виљнус, принудно је слетео 23. маја на аеродром у Минску због саопштења да је подметнута бомба. Информација о минирању није потврђена. Белоруски активисти за људска права саопштили су да је оснивач канала на Телеграму „Некста“, који се у Белорусији сматра екстремистичким, Роман Протасевич, летео овим авионом и да је приведен приликом провере докумената на аеродрому у Минску. То је изазвало критику Запада, иако се пракса принудног слетања авиона дешавала и раније. 
Погледајте како је председник Белорусије Александар Лукашенко у шали обећао да ће спустити и авион америчког лидера Џоа Бајдена, ако одлучи да дође у Минск на разговоре с Владимиром Путином:
Прочитајте још:
Коментар