Строго чувана тајна о америчком ратном броду поред ког је детонирано 20 тона експлозива /видео/

Америчка ратна морнарица детонирала је скоро 20 тона експлозива у близини носача авиона „Џералд Р. Форд“ како би тестирала његову издрљивост у условима борбе. Бројне карактеристике и мане америчког ратног брода, вредног око 13 милијарди долара, су познате, али једна „ситница“ није објављена.
Sputnik
Џералд Р. Форд“ отприлике је истих габарита као и носачи авиона претходне „Нимиц“ класе (333 метра дужине, 76 метара висине и истиснине од 100.000 тона), али има мањи број посаде и војног особља задуженог за борбене авионе – 4.660 особа насупрот максимално 5.600 колико се може налазити на „Нимиц“ класи.
Погон има два нуклеарна реактора који производе снагу од 300 мегавата сваки (три пута више него они на „Нимицу“) и омогућују да лимит пловидбе буде ограничен количином залиха, објавио је раније лист „Популар механикс“.
Брзина овог ратног брода већа је од 30 чворова (56 километара на час), али његова максимална брзина је строго чувана тајна.  
Брод има капацитет за примање до 75 авиона и хеликоптера који ће своје мисије обављати с његове палубе. Међу њима ће бити 44 борбена авиона, најчешће Ф/А-18 Е/Ф „Супер Хорнетс“, али и нови борбени авиона пете генерације Ф-35Ц и други, пренео је „Јутарњи лист“.

Изгледа добро, али не ради?

Почетком године „Блумберг“ је објавио да су системи за слетање и полетање на америчком носачу авиона „Џералд Р. Форд“ и даље нестабилни и неколико пута су заказали за више од три године од када је брод испоручен.
„Мала или непозната поузданост нових система који су кључни за летачке операције, укључујући и електромагнетни систем за лансирање вредан 3,5 милијарди долара као и друга опрема могу негативно да утичу на стабилност носача авиона“, шеф тест програма Роберт Бехлер.
Пре две године, брод се покварио током морских испитивања. Амерички поморски институт тада је навео да је квар пронађен у раду парних турбина брода, након чега је враћен у бродоградилиште. Такође је саопштено да брод има проблема са лифтовима за наоружање, што је тада забринуло поморске званичнике.
И ранији проблеми у вези са тим бродом привукли су пажњу бившег председника САД Доналда Трампа који је рекао да су системи на актуелним носачима авиона веома поуздани док за електромагнетне "морате да будете Ајнштајн да би радили како треба".

Тестирање за рат против Кине и Русије?

Подсетимо, експлозија у близини носача авиона је била попут земљотреса јачине 3,9 степени Рихтера, забележио је амерички Центар за истраживање геологије, а из Америчке ратне морнарице је саопштено да је коришћен прави експлозив како би се утврдило да ли је пловило способно да обавља мисије и у тешким условима, попут оних у правој борби.
Иначе, амерички часопис „Нешенал интерест“ недавно је објавио да САД припремају нови носач авиона класе „Џералд Форд“ за рат против Русије и Кине.
Конструктори брода улажу велике напоре како би савремени носачи авиона били у стању да одбију напад противника који поседује оружје нове генерације, наведено је у чланку.
Након тестирања, носач авиона враћа се у базу како би се наставила његова даља модернизација и обавиле поправке.
Овакав тест последњи пут је изведен пре 34 године на америчком носачу авиона „Теодор Рузвелт“, наводе амерички медији.
Најновији амерички носач авиона „Џералд Р. Форд“ почео је да се гради 2009. године и предат је америчкој флоти 2017. године. Пентагон планира да направи од десет до 12 бродова класе „Форд“.
Коментар