Људи су довели ђавола на острво, он сад уништава све пред собом /видео/

План за очување тасманијских ђавола у Аустралији претворио се у потпуни фијаско пошто су ови грабљивци убили велики број морских птица и потпуно уништили популацију малих пингвина, објавило је удружење за заштиту животиња.
Sputnik
Мањи број тасманијских ђавола, угрожене животињске врсте, премештен је острво Марија, источно од аустралијске покрајине Тасманије још 2012. године, како би били заштићени од ширења смртоносне болести, тумора лица, која их је довела до ивице изумирање. Њихова популација се у међувремену повећала, а на том острву потпуно су истребљени мали пингвини, којих је до пре само 10 година било око 3.000 парова, пише „Гардијан“.
Тасманијски ђаво се вратио у Аустралију после 3.000 година /видео/
„То је велики губитак, изгубили смо 3.000 парова пингвина на острву које је национални парк и које би требало да буде уточиште за ту врсту“, изјавио је др Ерик Велер из организације БирдЛајф Тасманија, које је указало на овај проблем..
У извештају тасманијског министарства за примарне индустрије, паркове, воде и околину из 2011. сугерише се да би довођење тасманијских ђавола на острво имало негативан утицај на колоније пингвина и зовоја.
„Пингвини су у Аустралији суочени са великим претњама које су резултат активности људи, али и кућних љубимаца и дивљих животиња. Зато су оства веома важна, јер су претње на њима мање“, каже Велер.
Нису само пингвини жртве тасманијских ђавола, пошто су они, како је објављено у часопису „Биолошко очување“, уништили и колонију зовоја, морских птица сродних албатросу. Како се наводи, ђаволи су имали највећи утицај на њихов нестанак, јер су, за разлику од других грабљиваца на острву, способни да копају и тако униште гнезда птица, те су много већи и траже више хране.
Тасманијски ђаво
Велер каже да су тасманијски ђаволи имали катастрофалан утицај на фауну птица на острву Марија.
Тасманијски ђаволи спадају у угрожене врсте, али др Велер наводи да се њихова популација опоравља на Тасманији, те на самом аустралијском копну, где су младунчад ђавола први пут дошла на свет у дивљини после три хиљаде година.
Прочитајте још:
Коментар