У саопштењу се наводи да су синоћ изведене "сложене борбене радње тактичке групе током одбрамбене операције ноћу, уз коришћење најсавременијих оптоелектронских средстава која су од недавно усвојена у наоружање Војске". Вежба је изведена у оквиру Здружене тактичке вежбе са бојевим гађањем "Муњевити удар 2021".
Начелник Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић одао је признање Копненој Војсци и Ратном Ваздухопловству на реализацији садржајне и по многим аспектима безбедносно ризичне вежбе.
Поручио је да је Војска у стању да изврши све своје борбене задатке, укључујући и оне који се изводе ноћу у сложеним метереолошким условима.
"Војска Србије, у последњих седам дана, у високом интензитету изводи своје вежбовне активности у ваздушном простору, на води, односно пловним унутрашњим путевима, и на копну. Присуствовали смо реализацији одбрамбене операције у ноћним условима, вежби која је веома захтевна и комплексна са високим елементима када говоримо о учинку ватре по циљу", изјавио је генерал Мојсиловић.
Милан Мојсиловић је рекао да "копнена војска овим доказује да и у ноћним условима може да изводи своја борбена дејства не само у одбрамбеним, већ и у нападним операцијама", те да то "учвршћује поверење у борбену технику са којом располаже КоВ и РВ и ПВО и ствара поверење у све задатке које реализује Војска".
Вежба је изведена у оквиру Здружене тактичке вежбе са бојевим гађањем "Муњевити удар 2021"
© Фото : МО
Подсетио је да су вежбовне активности почеле пре седам дана провером борбене готовости целокупне Војске Србије.
"Испред нас је још део активности на Бази ‘Југ‘ и најсадржајнији и најдинамичнији део здружено-тактичке вежбе ‘Муњевити удар‘ 27. јуна на Привременом пологону ‘Пештер‘", истакао је генерал Мојсиловић.
Осим Мојсиловића, вежби су присуствовали и државни секретар Бранко Живановић, помоћник министра одбране за материјалне ресурсе др Ненад Милорадовић, заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Петар Цветковић, командант Копнене војске генерал-потпуковник Милосав Симовић, командант Ратног ваздухопловства и ПВО генерал-потпуковник Душко Жарковић.
Командант Треће бригаде Копнене војске бригадни генерал Слађан Страменковић руководио је вежбом.
У саопштењу се наводи да је помоћник министра одбране за материјалне ресурсе др Ненад Милорадовић изјавио да је способност да се борбена дејства изводе ноћу, као и дању, била и јесте једна од главних предности технолошки развијених војски у односу на оне које то нису.
Учесници тактичке вежбе су приказали одбрану рејона у ноћним условима, комбинацијом маневра ватром и покретом
© Фото : МО
Истакао да се тој способности посветила посебна пажњу у претходних неколико година током којих су развијена и уведена у наоружање 23 различита оптоелектронска система - од нишанских справа на пушци до сложених осматрачких платформи на средствима у Копненој војци и РВ и ПВО.
Према његовима речима, још десет средстава те врсте је у завршној фази испитивања.
"Све то употпуњује способност да се осмотре циљеви, да се врше покрети ноћу и да се успешно гађа, што смо могли да видимо на вечерашњој вежби. Задовољство је видети са каквим еланом су припадници 3. бригаде прихватили та средства и показали способност њихове употребе", рекао је Милорадовић.
Јединицама Треће бригаде садејствовали су и припадници Ратног ваздухопловства и ПВО, тенковски батаљон Т-72 МС, оклопно-извиђачки батаљон БРДМ-2М, део јединица Мешовите артиљеријске бригаде и припадници Војнотехничког института са средствима из развојног програма Одбрамбене индустрије Србије.
Учесници тактичке вежбе су приказали одбрану рејона у ноћним условима, комбинацијом маневра ватром и покретом.
Веома захтевна вежба са високим елементима када говоримо о учинку ватре по циљу
© Фото : МО
Припадници војске су се ослањали на савремене оптоелектронске системе за осматрање и гађање у ноћним условима, који су имплементирани у оклопна борбена возила точкаше "Лазар 3", ПАСАРС, "Панцир С-1", БРДМ-2МС, на тенковима Т-72МС, борбеним возилима пешадије и другим средствима из развоја, хеликоптерима Х-145 и Ми-35, те беспилотним ваздухопловима СН-92 и "врабац".
У саопштењу Министарства одбране се каже да је за решавање задатака ноћу, остатку тактичке групе подршку пружала ватрена група која је осим ватрене подршке одбране, уз помоћ осветљавајућих пројектила осветљавала бојиште и омогућавала сигурне поготке.
Здружену тактичку вежбу са бојевим гађањем "Муњевити удар 2021", у организацији Копнене војске Војске Србије, на осам локација широм Србије изводе јединице Копнене војске у садејству са Ратним ваздухопловством и ПВО, 72. бригадом за специјалне операције и 63. падобранском бригадом, у циљу провере оперативних способности Војске Србије, као одговор на изазове, ризике и претње по безбедност грађана Србије, закључује се у саопштењу министарства.
Подсетимо, Војска Србије је недавно учествовала и на војној вежби „Словенско братство 2021“, заједно са војскама Русије и Белорусије:
Све снимке са те вежбе погледајте овде.