„Данас је британски брод, који је учествовао у војним вежбама НАТО-а 'Морски поветарац', одлучио да уђе у територијалне воде Руске Федерације. Учинио је то и зашао три километра у територијалне воде, није одговорио на неколико упозорења која су издавана на сваких 10 минута након што је упловио у територијалне воде. Заустављен је и напустио је територијалне воде Русије. Мислим да је то очигледно кршење споразума из 1986. године о спречавању инцидената на мору. Тај споразум претпоставља да ви морате да одговорите на захтев“, рекао је амбасадор.
Дипломата је подсетио да су раније начелници генералштабова Оружаних снага две земље потписали протокол којим су постављени услови за решавање ситуација, сличних данашњој.
„Тај инцидент (код обале Крима) изазива жаљење. Немам потпуне информације, али колико знам испаљени су хици упозорења, јер брод није одговарао на наша упозорења и требало је предузети неке мере. Након тога је британски војни аташе позван у наше Министарство одбране, њему су објаснили ситуацију“, рекао је Келин.
Он се није сложио са тврдњом новинарке да су поступци руске војске била агресивни.
„Сматрам да није тако. Шта је ваш брод радио у нашим територијалним водама, реците молим Вас? Лондон увек пита шта руски бродови раде у Северном мору. Британски брод не само да је био у Црном мору, него у територијалним водама Русије. Позвао бих на већи опрез приликом кретања бродова“, изјавио је амбасадор.
Разарач „Дефендер“ Ратне морнарице Велике Британије, крећући се северозападним делом Црног мора, нарушио је државну границу Русије и ушао три километара у територијално море у области рта Фиолент.
Црноморска флота Русије заједно са Пограничном службом ФСБ испалила три хица упозорења како би спречила британски разарач да наруши руску државну границу. Према наводима Министарства одбране Русије, британски разарач је претходно добио упозорење да ће бити употребљено наоружање уколико повреди границе Руске Федерације, међутим, војни брод на то упозорење није реаговао.
Прочитајте још: