Ситуација у Европи је експлозивна — упозорава Шојгу

Ситуација у Европи је експлозивна и захтева доношење одлука о деескалацији, изјавио је руски министар одбране Сергеј Шојгу на конференцији о међународној безбедности у Москви.
Sputnik
„Генерално, ситуација у Европи је експлозивна и то захтева предузимање конкретних корака за њену деескалацију. Руска страна је предложила бројне мере. На пример, радило се о искључивању подручја извођења вежби која су близу линија раздвајања“, рекао је он.
Истовремено, министар је скренуо пажњу на то да НАТО оправдава активан развој регионалног система противракетне одбране (ПРО), између осталог, „обуздавањем“ Русије.
„Још један тренд последњих година постаје све веће распоређивање система ПРО и њихово повезивање са ударним средствима. Руски експерти су више пута указивали на дестабилизујућу улогу противракетне одбране у азијско-пацифичком региону. Наше процене ситуације у потпуности су потврђене у Европи у којој НАТО сада представља регионалну ПРО као један од елемената обуздавања Русије. Стога изјаве о томе да противракетна одбрана није усмерена против Русије и Кине падају у воду“, изјавио је министар одбране.
Шојгу је приметио да данас ситуацију компликује чињеница да су након повлачења Вашингтона из руско-америчког Споразума о ликвидацији ракета средњег и малог домета уклоњена било каква ограничења у погледу стварања и распоређивања ракета те класе, укључујући и у Азији.
„Са војног становишта, комбинација ударне ракетне компоненте са средствима ПРО може да промени однос снага не само у региону, већ и широм света. Уколико буде донета одлука о размештању ракета средњег домета, та ситуација ће представљати претњу за источне регионе Руске Федерације“, упозорио је министар.

НАТО – глобални блок за обуздавање Русије и Кине

Шојгу је казао и да је НАТО постао глобални војно-политички савез чији је главни задатак обуздавање Русије и Кине.
„Самит НАТО-а одржан 14. јуна у Бриселу је потврда да се НАТО трансформисао из регионалног у глобални војно-политички блок са циљем да обуздава Русију и Кину“, казао је.
Говорећи о активностима алијансе, Шојгу је рекао да НАТО у последње време ради на увежбавању коришћења „брзих рута“ пребацивања војних снага до граница Савезне републике Русије и Белорусије.
Добар пример тога је, навео је руски министар, војна вежба „Дифендер Јуроп“, током које су се увежбавале офанзивне операције на источном фронту Алијансе.

Контрола наоружања у Европи зависи од САД

Развој ситуације у области контроле наоружања у Европи умногоме зависи од Сједињених Америчких Држава, казао је Шојгу.
„Закључци недавно одржаног самита председника Русије и САД Владимира Путина и Џозефа Бајдена су потврдили да је проблем обнове стратешког дијалога више него актуелан. Накупило се много питања које је неопходно решавати узимајући у обзир интересе свих страна“, нагласио је.
Истовремено је рекао и да Бечки документ представља основу када је реч о контроли наоружања, а ревизија тог споразума могућа је искључиво уколико се поврати поверење између војних сила.

Русофобија побеђује прагматизам

Русофобија земаља-чланица НАТО-а побеђује прагматизам, а повлачење војске из Авганистана може да резултира обновом грађанског рата у тој земљи, рекао је Шојгу.
Европски русофоби на задатку – у корист Вашингтона
Како је рекао, док су НАТО снаге биле присутне у Авганистану Русија је у више наврата позивала на консолидацију напора како би се направила усаглашена политика по питању решавања конфликта у тој земљи, међутим русофобија је победила прагматизам и сада су неопходне хитне мере.
„Морамо признати да за 20 година присуства Алијансе нису остварени опипљиви резултати како би се ситуација у Авганистану стабилизовала и, самим тим, формирале одрживе структуре државне власти“, нагласио је он.
Он је оценио да је сада неопходно искористити потенцијал Шангајске организације за сарадњу јер без сарадње са Исламабадом и Техераном немогуће је решити „авганистанско чвориште“.

У току је припрема за офанзиву у космосу

Шојгу је упозорио и на то да читав низ земаља стварају командне центре чији је главни задатак спровођење офанзивних операција у космосу и сајбер простору.
Према његовим речима, дигитализација, роботизација и хиперзвучне технологије избијају у први план када је реч о развоју новог наоружања.
„Свет се убрзано увлачи у нову конфронтацију која је далеко опаснија него што је то био случај током Хладног рата“, закључио је.
Прочитајте још:
Коментар