Како је објаснила, изјава портпаролке Беле куће је изненађујућа у контексту преговора у Женеви, након којих су и руска и америчка страна саопштиле да намеравају да започну консултације о сајбер-безбедности.
Према речима Захарове, сада треба нагађати да ли САД одустају од споразума „који су постигнути на највишем нивоу“.
„Стиче се утисак да, упркос приметном прагматизму у профилним билатералним контактима, САД ипак покушавају да задрже право на сајбер-напад на основу лажних и ничим не поткрепљених оптужби за извршавање сајбер-напада, који се тако често износе против Русије“, додала је она.
Уколико Вашингтон изведе сајбер-напад без упозорења, онда то неће бити одговор, него необјављени, издајнички напад који ће извести први, констатовала је Захарова.
„Желели бисмо да у Вашингтону схвате ове речи озбиљно“, поручила је она.
Истовремено је подсетила да су уочи састанка у Женеви САД дале до знања да је тема међународне информационе безбедности за њих добила стратешки карактер. Како су саопштавали, коришћење информационо-комуникационих технологија у злонамерне сврхе директно утиче на одржавање глобалног мира и безбедности.
„У том контексту рачунамо да ће ипак превладати свест о потреби директног, професионалног и одговорног разговора са Русијом. Очекујемо одговарајуће кораке од стране Вашингтона у циљу развоја договора наших лидера“, закључила је она.
Раније је представница Беле куће Џен Псаки изјавила да Америка неће упозоравати Русију на сајбер нападе.
Подсетимо, САД су објавиле списак 16 „неприхватљивих“ сектора за сајбер-напад како Русије, тако и САД. На списку су се нашли хемијски, комуникациони сектор, критична производња, војно-индустријски комплекс, хитне службе, енергетски сектор, сектор финансијских услуга, производња прехрамбених производа и пољопривреда.
Први сусрет лидера Америке и Русије, Џозефа Бајдена и Владимира Путина, одиграо се у Женеви 16. јуна. Разговори су трајали четири и по сата, а после самита руски лидер је рекао да се са америчким колегом договорио да почну консултације о стратешкој стабилности на међуресорном нивоу. Додао је и да обе стране схватају да имају одговорност за стратешку стабилност у свету.
Прочитајте још: