Курти: Нећу разговарати о статусу Косова, то је решено питање

Премијер привремених институција у Приштини Аљбин Курти изјавио је да председник Србије Александар Вучић и даље Косово сматра територијом коју Србија једнога дана мора да врати.
Sputnik
Он је у интервјуу за француски „Монд“ рекао и да Београд „треба да се суочи са прошлошћу и постане демократичнији“, преносе приштински медији.
Упитан о утисцима после првог састанка са Вучићем 15. јуна у Бриселу, Курти је поновио да није било лако, али да је било конструктивно.
„Инсистирао сам на томе да се више ништа не сакрива испод тепиха, тако да се питањем узајамног признавања Косова и Србије треба искрено позабавити. Свима нам је потребно узајамно признање, а Вучић је одговорио да никада неће признати Косово. Одбацивање стварности са једне и истине с друге стране долази из исте логике. Србија се мора дистанцирати од времена Слободана Милошевића, који је започео апартхејдом, а завршио геноцидом на Косову“, рекао је Курти.
Како је додао, Вучић и даље Косово сматра територијом коју Београд једног дана мора да врати, не узимајући у обзир народ и грађане који тамо живе, преноси Танјуг.
Подсећајући да је Приштина прогласила независност 2008. године, он је рекао да, након одлуке Међународног суда правде 2010. године, „који је потврдио да проглашењем независности Косова није прекршено међународно право, та дебата је завршена“.
„Нећу разговарати о статусу Косова, то је решено питање. Једино питање је питање односа Косова и Србије. То Вучић мора да схвати", рекао је Курти.

Курти тражи од Београда да врати археолошке артефакте

Аљбин Курти затражио је и да се врате археолошки артефакти из Музеја Косова, који су пре 23 године остали у музејима у Београду.
Он је, приликом представљања каталога тог музеја у Приштини, рекао да је Србија, како тврди, „уништила културне споменике“, преноси Економија онлајн.
Како је рекао, његова влада „има и жељу и знање да заштити и развије културно наслеђе“.
„Археолошка изложба древне Дарданије представља артефакте из неолита. Ово благо је непотпуно, вероватно зато што је најважнији део у београдским музејима. Иако су прошле 23 године, део културе је и даље у Србији. Зато потенцирамо ово питање на међународним форумима. Србија наставља да уништава наше споменике“, каже је Курти.
Он је додао да је доста учињено за џамије и цркве које су рестаурисане.
„Џамије и цркве су извор идентитета и понос друштва“, рекао је Курти.
Коментар