Ердоган поставио камен темељац за „пројекат века“ /видео/

Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган поставио је камен темељац за изградњу канала „Истанбул“ који ће ићи паралелно са Босфором и повезати Црно и Мраморно море.
Sputnik
Према његовим речима, тај пројекат, вредан 15 милијарди долара, „даће дах спољној трговини Турске“.
„Планирамо да за шест година завршимо изградњу канала. Он ће се брзо исплатити“, рекао је Ердоган.
По његовим речима, то ће бити најеколошкији пројекат, не само у Турској, већ и у целом свету.
Турски председник је додао да су „истраживања показала да ће кретање бродова каналом 'Истанбул' бити 13 пута безбедније, него Босфором". Према његовим речима, Босфор је најоптерећенији од свих пловних путева на свету.
„Кроз Босфор годишње пролази 45.000 бродова. Пролазак сваког великог брода носи ризик за град, они превозе разне терете, и у случају несреће град би се нашао у великој опасности, повезаној са пожарима и уништавањем, укључујући и културне вредности“, прецизирао је турски лидер.
Како је објаснио, према проценама до 2050. године кроз Босфор би требало да пролази 78.000 бродова годишње, док се може осигурати безбедан пролазак 25.000 бродова.
„На нови пројекат гледамо као на пројекат спасавања будућности Истанбула. Спровели смо сва неопходна истраживања, укључујући сондирање и утицај на животну средину“, саопштио је Ердоган.
 
Канал "Истанбул" би требао да буде изграђен западно од центра града, на европској страни провинције Истанбул. Он ће спојити Мраморно и Црно море, растеретити Босфор и заштити град, његову природу и море.
Турски председник Реџеп Тајип Ердоган на постављању камена темељца за канал "Истанбул"
Припремна фаза трајаће две године, а потом би се прешло на градњу канала дугачког 45 километара, широког око 150 и дубоког 25 метара, што је довољно да њиме плове и највећи бродови.
Како се не би реметио друмски и железнички саобраћај, предвиђена је и градња мостова. Први мост који ће бити изграђен у оквиру пројекта канала "Истанбул" биће висећи мост Сазлидер.
Милиони кубика ископане земље искористиће се за подизање велике луке и новог аеродрома капацитета 60 милиона летова годишње.
Како сматрају неки експерти, саобраћај кроз канал „Истанбул“, без икаквих ограничења, потенцијално би представљао опасност за безбедност црноморског региона, па и шире, јер би, поред трговачких бродова, танкера и слично, тим путем у Црно море могли да улазе војни бродови било које земље. Тиме би била нарушена равнотежа која је успостављена Конвенцијом из Монтреа којом се регулише саобраћај кроз Босфор.
Према Конвенцији из Монтреа, земљама које не излазе на Црно море није дозвољено да у црноморском региону држи своје бродове дуже од 21 дана.
канал „Истанбул“
Коментар