Петоро погинуло у рушењу солитера, 156 несталих: На оштећења зграде упозорено још 2018. /видео/

Најмање пет људи погинуло је у рушењу вишеспратнице у Сурфсајду код Мајамија у америчкој држави Флорида, док се за још 156 особа трага.
Sputnik
До сада су из рушевина извучена тела пет жртава, а званичници гаје наду да је можда још неко од 156 несталих још жив, преноси Ројтерс.
„Наш главни приоритет је да, ако можемо, спасемо неки живот“, рекла је градска званичнициа Левин Кава.
Објављен снимак урушавања солитера на Флориди: Нестао за неколико секунди /видео/
Пожар који је избио након рушења зграде отежао је спасиоцима рад, а у рушевинама зграде старе 40 година још има дима.
Спасиоци претражују рушевине уз помоћ паса, инфрацрвених скенера и специјалне опреме, надајући се да можда има преживелих у џеповима ваздуха који су се формирали у рушевинама.
Грађевински стручњак Френк Морабито упозорио је још пре три године да постоје докази о „великом структуралном оштећењу“ бетонске плоче испод базена и пукотинама у подземној гаражи на згради кондоминијума у Сурфсајду која се урушила пре два дана, објавио је Њујорк тајмс, преноси Танјуг.
Стручњаци наводе је највероватнији узрок рушења зграде комбинација више фактора.
Зграда, саграђена пре 40 година, била је у поступку новог издавања сертификата за употребу. Градске власти Сурфсајда објавиле су документа из тог поступка, укључујући и извештај Френка Морабита, који указују на неколико структурних проблема, као што су лоша хидроизолација у делу где је базен, као и „обилно пуцање и љуштење“ бетонских стубова у гаражи, објавио је Еј-Би-Си њуз.
Инжењер Џејсон Борден, чија је фирма испитивала зграду прошле године, казао је да је оно што је примећено, „уобичајено за зграду стару 40 година којој одржавање није рађено на време“.
Борден је објаснио како то значи да је неким деловима зграде истекао век трајања и морали су да буду поправљени или замењени. Међутим, додао је да није уочено ништа што је могло да доведе до катастрофе.
„Ниједан од примећених проблема није могао да доведе до урушавања, али њихова комбинација са другим утицајима могла је да изазове катастрофу“, рекао је Борден.
Прочитајте још:
Коментар