Поучени ранијим искуствима у вези са понашањем министарке Бисере Турковић, а на основу информација које су се појавиле у медијима, српски члан и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик из предострожности је обавестио амбасадора Естоније у УН Свена Јиргенсона да Турковићева нема овлашћење да говори на предстојећој седници, рекли су за Глас Српске из Кабинета српског члана и председавајућег Председништва БиХ.
Из Кабинета су навели да је у писму наглашено да је разлог за изостајање сагласности једнострани, политички некоректан и малициозан садржај излагања, те да у вези са именовањем високог представника за БиХ нема консензуса свих страна потписница Дејтонског мировног споразума, пренела је РТРС.
Сваки став који говори супротно јесте неистина, занемаривање ове чињенице и упорно фаворизовање једне политичке и етничке структуре, гура БиХ у нову нестабилност за коју ће одговорност сносити управо они који занемарују да је БиХ састављена из два ентитета и три конститутивна народа и да је за сваку одлуку, свако обраћање на међународним скуповима потребна сагласност свих, нагласио је Додик у писму.
Када ова сагласност изостане, а оваква писма упозорења се игноришу, тада говоримо о лажном и нелегитимном представљању чији је циљ дезавуисање уваженог скупа и ширење дезинформација које не одговарају стварним процесима у БиХ, додао је он.
Додик је нагласио је да одговорност на Турковићевој, јер, иако свесна да нема сагласност највишег тела одговорног за спољну политику БиХ, ипак покушава да осигура позив за обраћање.
Он је у писму позвао амбасадора Естоније да заустави "политичку и дипломатску злоупотребу позиције министра иностраних послова у Савету министара".
У Кабинету српског члана и председавајућег Председништва речено је да је Додик вец упутио писма министрима иностраних послова чије државе су чланице СБ УН и Савета за имплементацију мира у којем их је упознао о Анексу 10 Дејтонског мировног споразума који прописује процедуре за именовање високог представника.
Такође, у писму је јасно и недвосмислено наведено да је СБ УН једино овлашћено тело да донесе релевантну резолуцију о могућем именовању високог представника, под условом да су се стране потписнице усагласиле у вези са тим.
Седница СБ УН на којој би земље чланице разматрале оставку Валентина Инцка требало би да буде одржана данас, а заказана је на инсистирање Русије, након што је представник Естоније, која председава овим телом, покушао да заобиђе ову тачку дневног реда.