Директор Секретаријата Енергетске заједнице Јанез Копач изјавио је да Србија и остале земље Западног Балкана, које нису чланице ЕУ, одлажу увођење таксе на емисије угљен-диоксида што је дуже могуће, јер су у страху од друштвеног незадовољства које би изазвало поскупљење струје.
Алтернатива Систему трговине емисијама CO2 у ЕУ је посебан статус ових земаља. Јер Црна Гора је једина земља Западног Балкана, која није чланица ЕУ, која је увела цену за емисије угљеника.
Европска унија ће 14. јула објавити предлог за увођење прекограничног механизма - извозници челика, гвожђа, цемента, ђубрива, алуминијума и електричне енергије у Европску унију мораће да плате таксу на емисије CO2. Такса на CO2 требало би да се односи на емисије из производње, као и емисије електричне енергије која се користи у производњи.
О томе шта ће ове таксе значити за Србију и остале земље Западног Балкана јер, само поскупљење електричне енергије изазвало би цео низ ланчаних поскупљења, што би се, свакако, одразило на стандард грађана али пословање привреде, поготово извозно оријентисаних компанија, Јелица Путниковић у данашњој „Енергији Спутњика“ разговара са мр Жељком Марковићем, лидером за енергетику и индустрију у консултантској кући „Дилојт Србија“.