На првом месту нашао се ракетни екраноплан "Луњ" који је на Западу добио име "Каспијски монструм".Није од најмањег значај ни то што је већи од млазног авиона и бржи од брода.
„Поседујући невероватне моторе и наоружан смртоносним противбродским пројектилима, замишљен је да клизи на висини од четири метра изнад воде, неприметно за непријатеље“, наводи се у тексту.
На другом месту се нашао пројекат свемирског ловца-пресретача "Спирал". У оквиру њега је био направљен дозвучни пандан експерименталног авиона МиГ-105.11, који је извео седам успешних тест-летова. Међутим, пројекат није био завршен, али су његови резултати коришћени за прављење свемирског шатла "Буран".
Подзвучни аналог експерименталног свемирског авиона МиГ-105.11
CC BY 2.5 / Bernhard Gröhl / MiG-105-11a
На трећем месту се нашао совјетски самоходни минобацачки систем "Ока" са 20-метарском цеви. Она је направљена педесетих година прошлог века. Она је требала да испаљује, како обичну, тако и нуклеарну муницију, максималног домета – 50 километара. Била су направљена четири оваква система. Међутим, највећи проблем није био решен – снажан трзај који приликом испаљивања, уништавао сам систем.
Поред тога, британски лист је скренуо пажњу на моторне санке. То је, нека врста тенка на скијама, предвиђеног за вођење борбених акција у зимским условима. Оне су први пут коришћене за време Грађанског рата, а затим, модернизоване, током Другог светског рата.
Од оклопне технике присутан је Цар-тенк, из времена Првог светског рата. Он је поседовао 9-метарске точкове. Међутим, гигант од 60 тона је стално застајао, заглављивао се и пројекат је на крају заустављен.
Цар-тенк
© Фото : Public domain