Поклон из Русије за Србију и српски народ стигао на Косово /видео, фото/

Иконе које су дар руских манастира и једне руске мајке Србији и српском народу, коначно су предате српским светињама на Косову и Метохији, као и онима на југу Србије, чиме је и званично завршен мото-марш „Српски ратник“, који је у мају започет у Русији.
Sputnik
Слободан Башић, припадник „Ноћних вукова“ и ветеран 63. падобранске бригаде Оружаних снага Србије, који је у Русији возио мото-марш „Српски ратник“ посвећен српском монаху Харитону зверски убијеном на Косову и Метохији 1999. и руском војнику Евгенију Родионову убијеном 1996. током Првог чеченског рата, након што је заједно са руским „вуковима“, обилазећи руске цркве и манастире и места војничке славе, прешао пут дуг скоро 3.000 километара, од Москве до Валаама, своје путовање је завршио на Космету.
„Са својом браћом кренуо сам из Београда прво на југ Србије, а прва станица нам је била манастир Црна Река, где смо се састали са игуманом манастира оцем Андрејем и монашком братијом, предајући им икону Валаамске Богородице са најсеверније тачке руског православља. Икона је дар братској Србији од Спасо-преображењског манастира на Валааму, игумана Панкратија и свих монаха“, каже Башић.
На Косову и Метохији су посетили манастир Светих Архангела у Призрену, који је био последњи дом монаха Харитона, који је баш као и руски војник Евгеније Родионов зверски убијен, јер није хтео да се одрекне православног крста.
„Одатле је отац Харитон отишао на своје последње послушење. Недалеко од манастира је заробљен, мучен и убијен. Управо у овом манастиру налази се једна од првих фресака са ликом оца Харитона“, прича Башић.
Учесници мото-марша „Српски ратник“ су током свог путовања посетили и древни манастир Грачаница из 14. века, који је основао краљ Милутин и посветио Успењу пресвете Богородице, а потом су обишли Газиместан и легендарно Косово поље, где су се поклонили сенима косовских јунака.
Руске иконе стигле на српску свету земљу
Учесници мото-марша „Српски ратник“ су током свог путовања посетили и манастир Грачаница а потом су обишли Газиместан и Косово поље.
„По завршетку рата на Косову и Метохији, 1999. године, епископ рашко-призренски Артемије преселио је своје седиште из Призрена у овај манастир, тако да је Грачаница данас не само духовно, већ и национално и политичко средиште српског народа на Косову и Метохији“, истиче Башић.
Мото-марш је достојанствено окончан на дан Свете Тројице, на празник који се сматра рођенданом Цркве Христове. Учесници мото-марша „Српски ратник“ свечано су Цркви Светог Димитрија Солунског у Косовској Митровици даривали икону Евгенија Родионова, руског војника којег су терористи погубили током Првог чеченског рата након дугог боравка у заточеништву и сурових мучења.
„Ручно израђену икону Српској православној цркви дарује мајка тог руског јунака — Љубов Родионова. За многе људе Евгениј је постао симбол храбрости, части и оданости, а постхумно је одликован Орденом за храброст. Евгениј Родионов је први војник руске војске који је локално поштован као светац у Србији и Грчкој, иако још није канонизован. У цркви Светог Димитрија он је приказан на фресци са натписом ’Руски витез‘“, рекао је Башић.
Коментар