„Још једном ћу истаћи: Белорусија нам није само добар сусед. Она је пре свега најближи савезник“, рекао је Путин, истичући да се односи Москве и Минска граде на принципима узајамног поштовања, подршке и узимања у обзир међусобних интереса.
Према његовим речима, Русија ће наставити да пружа помоћ Белорусији.
„Наставићемо да пружамо свеобухватну помоћ братском белоруском народу у актуелној, тешкој унутарполитичкој ситуацији у Белорусији, у условима непрекидног политичког и санкционог притиска, упорних покушаја споља да пољуљају ситуацију... Подржавамо и подржаваћемо белоруске пријатеље у супротстављању санкционим ограничењима које је Европска унија недавно увела“, прецизирао је руски лидер.
Говорећи о западним санкцијама против Белорусије, Путин је истакао да забрана испорука производа из Белорусије у Европску унију штети људима у европским земљама.
„Сматрамо да забрана испорука низа производа у земље ЕУ из Белорусије штети интересима пословних кругова и обичним људима. Обичним људима, између осталог, и у тим самим европским земљама. О томе би требало да размишљају они који се одлучују на такве акције“, рекао је Путин на пленарној седници VIII Форума региона Белорусије и Русије.
Путин је додао да је Русија расположена да и убудуће доследно развија вишестране односе са Белорусијом, и да се бави развијањем Савеза Русије и Белорусије. Како је истакао, земље на ширем плану јачају интеграционе процесе на евроазијском простору и то ће чинити у оквиру Евроазијског економског савеза и ОДКБ-а.
ЕУ је недавно увела четврти пакет санкција против Белорусије, који укључује 78 физичких лица и осам компанија. Њима ће бити забрањен улазак на територију ЕУ, а њихова финансијска средства у земљама ЕУ ће бити замрзнута. Осим тога, спољнополитичка служба ЕУ објавила је изјаву према којој су САД, Канада и Велика Британија увеле синхронизоване са ЕУ санкције против Белорусије.
До сада се на „црној листи“ ЕУ налази 166 физичких и 15 правних лица. ЕУ тренутно припрема и секторске економске санкције против Минска које могу утицати на прераду нафте и дрвну индустрију.
Прочитајте још: