Има ли Бановић Страхиње у 21. веку: Ко су хероји данашњице

Ко су хероји данашњице, да ли смо спремни да праштамо, уместо да се светимо, размишљамо ли о људима који су међу нас дошли из далеког света бежећи од рата, да пронађу себи нови дом?
Sputnik
Ово су нека од питања на која је за „Орбиту културе“ одговарао Стефан Арсенијевић, редитељ филма „Страхиња Бановић“, новог остварења које је уврштено у главни такмичарски програм Међународног фестивала у Карловим Варима. Стефан открива и како је позната народна епска песма „Бановић Страхиња“ била инспирација за бављење једном од савремених глобалних трагедија – избегличком кризом.
Како је писац романа „Ако дуго гледаш у понор“ доживео представу рађену по његовом тексту, која је ових дана овенчана престижном Стеријином наградом, питали смо књижевника из Новог Пазара, аутора овог дела Енеса Халиловића.
О награди и награђивању, о успеху представе „Кус петлић“ Аце Поповића коју је режирао али и о Нушићевој комедији „Власт“ коју је управо почео да поставља на сцени Народног позоришта у Београду, разговарали смо са Стеријиним лауреатом, позоришним редитељем Миланом Нешковићем.
О значају часописа „Зенит“ основаном пре тачно једног века, о утицају који је зенитизам имао на развој наше авангардне уметности, као и о његовом покретачу Љубомиру Мицићу – у „Орбити културе“ разговарали смо с историчарем уметности Јерком Денегријем, директором Института за уметност и књижевност Бојаном Јовићем и кустоскињом Галерије „Рима“ која је изложбом обележила јубилеј „Зенита“ Маријом Станковић.
Ко је био Џим Морисон, музичар и песник чијих се пола века од рођења обележава у свету данас, 3. јула, објаснио је писац Саво Стијеповић, велики поштовалац живота и дела певача групе „The Doors“.
Коментар