Диздаревић је за „Глас Српске“ рекао да ће коначну одлуку о томе Хрватска донети након што спроведу све безбедносне процене, анализе и евентуалне ризике, а о томе ће, како је обећано, бити упозната и БиХ.
Он је подсетио на дводневни састанак делегације БиХ са представницима надлежног Одсека МУП-а и Фонда за разградњу Хрватске у Загребу, на ком је затражила до сада израђену документацију о овом пројекту, те истакао да су се вратили празних руку, преноси РТРС.
Диздаревић је навео да им је речено да је за први део планирана градња новог објекта, односно предложено је да касарна Черкезовац буде преуређена у складиште, а не у одлагалиште, те да су им пренели да је касарна само потенцијална локација, која би могла да постане коначна ако буде утврђено да испуњава прописане безбедносне стандарде из европских конвенција.
Напоменуо је и да су им из надлежног одсека МУП-а рекли да још нису издали никакву дозволу, али да ће све што буде рађено бити у складу с европским директивама.
Он је истакао да је делегација БиХ тражила и да њени експерти имају приступ свим мерењима и испитивањима на терену, на шта им је хрватска страна одговорила да то није у њиховој надлежности већ да да тај део посла треба урадити преко надлежних полицијских тела и Амбасаде БиХ у овој земљи.
„На крају смо се договорили и да свака три месеца организујемо састанак наших експерата“, нагласио је Диздаревић и додао да морају бити спремни како би благовремено реаговали.
Министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Српске Сребренка Голић рекла је да је још прерано говорити какав ће коначан исход бити, али је изразила жаљење што због изостанка благовременог реаговања Министарства иностраних послова у Савету министара експертски тим раније није био у могућности да одржи један такав састанак и што су били спречени да уђу на локацију на којој Хрватска жели да одлаже нуклеарни отпад.
Прочитајте још: