Конкретно, на железничкој станици у месту Рубежно регистровано је шест ПРО комплекса „Стрела -10“, комплекс „Тунгуска“, шест противтенковских топова „Рапира“, три хаубице „Љагушка“, девет противтенковских навођених ракетних комплекса „Конкурс“ и 21 борбено оклопно возило.
Према речима портпарола Народне милиције Ивана Филипоненка, оклопна возила су такође уочена у још два места под контролом Кијева.
„Кршећи 3. тачку додатних мера противник наставља да размешта наоружање и технику у насељима на територији под контролом Кијева“, рекао је Филипоненко.
Ситуација у Донбасу
Украјинске власти су у априлу 2014. године покренуле војну операцију против Доњецке и Луганске Народне Републике које су прогласиле независност након државног преврата у Украјини у фебруару 2014. Кијев не признаје ДНР и ЛНР и сматра територије ових двеју република окупираним, а устаничке снаге терористичким.
Питање решавања ситуације у Донбасу разматра се, између осталог, и на састанцима контакт групе у Минску, која је од септембра 2014. године усвојила три документа који регулишу кораке за деескалацију сукоба. Међутим, и након споразума о примирју између сукобљених и даље долази до размене ватре.
Свеобухватни прекид ватре у Донбасу ступио је на снагу 27. јула прошле године. Ове мере подразумевају потпуну забрану паљбе, размештања наоружања у насељима и у њиховој близини, офанзивних и извиђачко-диверзантских акција. Поред тога, предвиђена је дисциплинска одговорност за кршење прекида ватре. Наредбе о прекиду ватре које садрже мере за његово одржавање морају да буду на снази све док се сукоб не реши у потпуности. Међутим, од фебруара 2021. ситуација у Донбасу поново је почела да се погоршава.
Прочитајте још: