„Било би непромишљено с моје стране да данас говорим о томе да је већ дошло до неких кардиналних тектонских померања у руско-америчким односима. Десет дана је прошло, данас је једанаести дан како сам у Америци“, рекао је амбасадор у емисији на Ју-тјубу „Соловјов лајв“.
Подсетимо, амбасадор се после самита вратио у Вашингтон, као и његов амерички колега у Москву, као резултат договора двојице председника. Они су, наиме, претходно напустили своје мисије и вратили се у престонице због кризе у односима две земље.
Према његовим речима, у Москви схватају да ће се политика притисака Америке на Москву наставити и то пре свега по питању људских права.
„За мене је очигледно да ће политика притисака бити настављена. За мене је очигледно да ће питање људских права имати централно место када је реч о темама које ће реметити руско-америчке односе“, рекао је он.
Према његовим речима, у америчком Конгресу постоји консензус по питању оштрог односа према Русији.
Како је додао, по повратку у Америку упутио је Сенату и Конгресу молбе за сусрете али је као одговор добио или „не“ или „неучтиво ћутање“.
Рекао је да је имао неколико сусрета у Белој кући и Стејт департменту али да неке налоге руског Министарства спољних послова једноставно није могао да испуни јер га нису примили.
Москва је, како је рекао, спремна да ради на нормализацији односа са Вашингтоном.
„Покушавамо да створимо ситуацију у којој би било тешко заборавити оно о чему су говорили наши председници. Покушавамо да у пракси реализујемо оно што су наши лидери демонстрирали. Што се нас тиче, ми смо за то спремни“, рекао је он.
Америка примила к знању Путинову изјаву о инциденту у Црном мору
Амерички званичници су обратили пажњу на на изјаву руског председника Владимира Путина о могућој умешаности САД у инцидент са разарачем „Дефендер“ у Црном мору.
„Сигнал је примљен и анализира се“, рекао је Антонов и додао да у јавности Американци не признају умешаност у инцидент.
„Али, чврсто сам уверен да су одговарајуће службе обратиле пажњу на речи председника Путина.“
Ништа од враћања одузете дипломатске имовине
Једно од спорних питања је проблем одузете имовине руске дипломатске мисије од стране Америке а по том питању, према речима, амбасадора, нема напретка.
Додао је и да су у Стејт департменту рекли да имовину неће вратити.
„На нивоу руководства Стејт департмента јасно ми је било речено: имовину вам нећемо вратити, имате зграде, продајте их, размишљајте шта хоћете да купите“, навео је руски дипломата и додао да, имајући у виду бројне потешкоће на које се наилази приликом продаје дипломатске имовине, не види крај читавом том процесу.
Додао је и да све стране размишљају о могућој размени затвореника, али да се на том плану није прешло на практични део.
„То је веома озбиљно питање и у овом моменту није се прешло на практични део. Потребно је додатно размотрити то питање“, рекао је Антонов.