Ако се резултат Србије на Светском првенству 2019. назвао неуспехом, јер пето место не задовољава апетите кошаркашке нације, онда је пораз од Италије, због ког смо остали без олимпијске визе, фијаско.
После Мундобаскета рано је било за паљење аларма, иако је јасно било да ствари нису функционисале, али након очајног издања против Италије челни људи Кошаркашког савеза Србије морају да се запитају – шта даље?
Након серије од четири сребра на четири велика турнира (Мундобаскет 2014, Европско првенство 2015, Олимпијске игре 2016, Европско првенство 2017), сениорски тим на два велика такмичења заредом нема медаљу.
Промене су неопходне јер, у супротном, „неће нас бити за пет година“, рекао је Бјелица на конференцији за медије.
Бјелица је истакао да му је са једне стране драго што је био део тима на Светском првенству у Кини и део овог јер се на поразима најбоље учи и само тако ћемо бити бољи у будућности.
Отуд и ово „да нас неће бити“, пошто је очигледно да се на неуспеху из Кине није много научило, те после новог шамара нешто мора да се деси.
„Са оваквим ставом не можемо да играмо кошарку. Играти за национални тим је другачије, ако нисте овде 100 одсто, онда не можете да победите. Извинио бих се народу, навијачима, али... Наш приступ мора да се промени и морамо да научимо из овог пораза. Срећан сам што сам што сам био део тима на Мундобаскету 2019. и овог овде јер нешто мора да се промени – или нас за пет година неће бити“, казао је Бјелица.
Искусни српски кошаркаш мислио је пре свега на сениорски тим, али ово и те како треба да се примени на све селекције јер ни Орлићи нису блистали претходних сезона.
Млађе категорије испале су из А дивизије што је непојмљиво за „земљу кошарке“.
Све су ово поражавајући резултати за Србију јер су млађе категорије, чак и у време кризе резултата, освајале медаље на највећим првенствима побеђивајући и Американце, Аустријалијанце, Шпанце и остале кошаркашке силе.
„Преузео бих одговорност као кошаркаш са највише искуства. Ако наставимо да се понашамо овако неће нас бити, морамо да имамо играче који ће бити 100 одсто спремни. Ментално спремни, знам да је била корона, али ово је срамота како смо изгубили утакмицу. Није до тренера и стручног штаба, већ до играча“, казао је Бјелица.
„Да будем искрен, можда је боље што смо изгубили да бисмо научили нешто. Играње за национални тим није шала, морате да будете увек спремни. Још једном честитке Италији, нисмо заслужили да победимо. Извињавам се и то је то”, додао је српски кошаркаш.
На страну проблеми са повредама, уосталом сви су их имали, Орлови су деловали јако лоше дефанзивно од почетка турнира, а против Италије је све кулминирало у првом полувремену – 57 поена за двадесет минута (толико нисмо примили ни од Дрим тима у Рију).
Србија је имала неуспехе у овом веку, сви се сећају Европског првенства у Србији 2005, али после њега је дошло до смене генерација, уводили су се неки нови кошаркаши који су данас ветерани.
О променама о којима је причао Бјелица спада сигурно и нова смена генерације, али то није суштина јер је Милош Теодосић, који ускоро пуни 35 година, био играч са највише енергије. Јесте правио грешке, али се код њега можда једино видело колико му је стало да победи.
„Ако имамо Милоша Теодосића који игра пресинг преко целог терена… Онда је нешто проблем. Нешто не ваља”, рекао је Бјелица апострофирајући да је Тео као најискуснији показао много више енергије и жеље него неки млађи играчи.
Проблем очигледно постоји, а да би решио потребно је кренути од врха, а ту се пре свега мисли на водеће људе Кошаркашког савеза Србије. Оставке нису нужне, али нешто мора да се промени. У супротном, знате шта је рекао Бјелица.