„Инерција ове политике, санкциони притисак који врши, надмашује било који други сегмент америчке спољне политике. Према Русији је актуелно више од 95 санкционих циклуса у различитим облицима. Политика санкција, која је у основи америчке спољне политике, види се у многим другим областима. Они не могу да је се тек тако одрекну чак и када схвате колико је узалудна, бескорисна и неефикасна. Они ће тражити поводе када и под којим условима ће нешто урадити“, изјавио је Рјабков.
Дипломата је навео да је „исцрпност и бесмисленост ове политике све очигледнија чак и за оне који формулишу препоруке за политику Вашингтона према Русији.
Раније, 1. јула, заменик министра спољних послова Русије се састао са амбасадором САД у Москви Џоном Саливаном са којим је размотрио рад амбасада обе државе. Саливан је након састанка изјавио да стране рачунају на даљу сарадњу и додао да је то био „позитиван састанак“.
Подсетимо, амбасадор Русије у САД Анатолиј Антонов је 20. јуна навео да изјава Америке о могућим новим санкцијама Русији није сигнал који је Москва очекивала после самита председника Русије и САД 16. јуна у Женеви. Он је подвукао да у случају сличних корака Вашингтона не треба очекивати стабилизацију односа између држава.
Истог дана је о плановима да се уведу нове санкције због гасовода „Северни ток 2“ причао и саветник америчког председника за националну безбедност Џејк Саливан. Он је саопштио о спремности америчког лидера да уводи на сваких 90 дана санкције против руских организација које учествују у изградњи гасовода. Саливан је објавио још један пакет санкција против Русије које се не односе на „Северни ток 2“.
Прочитајте још: