Ауторка чланка Бјанка Ногради констатује да, иако се руска вакцина употребљава у скоро 70 земаља, још није добила одобрење Светске здравствене организације (СЗО) због спорова о нежељеним ефектима.
Ногради подсећа да је „Спутњик Ве“ прва у свету регистрована вакцина против вируса корона, да су је до сад регистровале десетине земаља, али да је за глобалну употребу неопходна дозвола СЗО. Како тврди, многи страни епидемиолози су критиковали руску вакцину због наводно пребрзе регистрације.
Неки страхови су отклоњени након чланка у угледном научном часопису „Лансет“ у коме је саопштено да је ефикасност „Спутњика Ве“ у спречавању вируса корона 91,6 одсто, те да сто посто помаже у избегавању тешког облика болести. Касније, у априлу 2021. године, творац вакцине, институт „Гамалеја“, објавио је нове податке према којима је ефикасност вакцине након две дозе износила 97,6 одсто. Упркос критици страних научника, руска вакцина је одобрена у земљама као што су Јужна Кореја, Аргентина, Мађарска и Индија. У УАЕ ефикасност вакцине је процењена на 97,8 одсто, подсећа ауторка чланка.
Такође се наводи да „Спутњик Ве“, за разлику од вакцина „АстраЗенека“ и „Џонсон и Џонсон“ не садржи један, него два аденовируса што повећава њена заштитна својства. Притом, додаје Ногради, након имунизације руском вакцином ни у једној земљи нису регистровани случајеви тромбозе, што се не може рећи за друге вакцине. Конкретно, у Аргентини, Бразилу и Сан Марину нису забележене теже последице вакцинације.
Ауторка закључује да ће даља истраживања „Спутњика Ве“ у Русији и иностранству помоћи да се склопи јаснија слика о њеној ефикасности и безбедности.
Подсетимо, вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ у сарадњи са Руским фондом за директне инвестиције добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету. Русија има још три регистроване вакцине против короне.
Прочитајте још: