Поводом обележавања 80 година од почетка усташког геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима, подизања устанака на овим просторима против фашизма и нацизма, као и Дана Победе над фашизмом, Главни одбор Удружења логораша Јасеновац доделио је плакате и захвалнице и академицима, научницима и публицистима из Србије и иностранства, као и Србима из региона и дијаспоре, уметницима, новинарима који су дали допринос очувању културе сећања на жртве Јасеновца, једног од најбруталнијих логора за истребљење у Другом светском рату.
Добитници Плакета и Захвалница Јасеновачких страдалника
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Плакате су уручене и свима који су дали подршку Предлогу резолуције о геноциду НДХ над Србима, Јеврејима и Ромима, која је упућена Народној скупштини Републике Србије на усвајање 16. марта 2021. Признања су уручена преживелој деци логорашима Јелени Бухач Радојичић, Смиљи Тишми, Гојку Рончевићу, Лазару Косановићу, проф. др Гидеону Грајфу, Српској академији наука и уметности, академицима Јелени Гусковој, Василију Крестићу, Љубодрагу Димићу и Матији Бећковићу, председнику Народне скупштине Ивици Дачићу, амбасадорима Израела и Русије Јахелу Вилану и Александру Боцан-Харченку, амбасадору др Љиљани Никшић, Дарку Танасковићу, Драгану Симеуновићу, Међународној експертској групи ГХ-7, новинару Мајклу Фројнду, неколицини народних посланика, в. д. главног и одговорног уредника „Политике” Марку Албуновићу, новинарима „Политике” Слободану Кљакићу, Биљани Баковић, Мирјани Сретеновић и многим другим...
Академик Матија Бећковић
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Матија Бећковић је истакао да није било Јевреја, ми бисмо били ућуткани и за наше страдање не би се знало.
Подсетио је да ми немамо свој Јад Вашем, а да је на месту великог страдања у Јасеновцу постављен Камени цвет – „да нема где да се запали свећа”.
„Меморијалне Плакете Јасеновачких мученика“
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Академик Крестић је приметио да у нашем друштву и даље постоји задршка, чак и код неких наших политичарима, када се говори о Јасеновцу. Подсетио је да је САНУ пре две недеље дигла глас због тога што се број жртава у Јасеновцу, у неким нашим круговима, чак и у Музеју жртава геноцида, смањују, док се злочини који су починили Срби неосновано и систематски увећавају.
Церемонија уручења „Меморијалних Плакета и Захвалница Јасеновачких мученика“
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Дарко Танасковић је нагласио да појединац може да учини много да сећање на страхоте попут јасеновачке настави да живи и да опомиње.
Академик Дарко Танасковић
© Sputnik / Лола Ђорђевић
Данијела Данон, генерални секретар Савеза јеврејских општина Србије, такође добитник плакете, указала је да је саосећање моћно оружје против безразложне мржње.
Данијела Данон, генерални секретар Савеза јеврејских општина Србије
© Sputnik / Лола Ђорђевић
"Појединачно памћење сведока треба да прерасте у колективно сећање човечанства кроз образовање. Холокауст није почео гасним коморама него речима. Равнодушност пред злом није само мирење са њим већ и саучесништво", поручила је она.