„Он (амерички председник Џозеф Бајден) је одлуку донео након јасне процене, делом и зато што никада није видео војно решење“, објаснила је Псакијева.
Портпаролка је додала да је после доласка нове администрације донета одлука о времену повлачења трупа, а Вашингтон наставља да дипломатски и кроз хуманитарну и безбедносну помоћ подржава текући процес у Авганистану, укључујући политичке преговоре.
„Фундаментално питање са којим се суочио (Бајден) је ─ да ли је после 20 година има смисла да се укључи још више америчких војника у грађански рат у Авганистану“, истакла је она.
Према њеним речима, пре 20 година, када је операција почела, Вашингтон је постигао своје циљеве: нашао је терористе који су напали Њујорк 11. септембра, извео пред лице правде лидера Ал Каиде (терористичке организације забрањене у Руској Федерацији) Осаму бин Ладена и ограничио могућност да Ал Каида прети САД.
Она је додала да је администрација схватала да ће повлачење трупа довести до пораста насиља и закомпликовати безбедносну ситуацију.
„Да нисмо донели ову одлуку, то би имало озбиљне последице“, истакла је портпаролка Беле куће.
Према њеним речима, Сједињене Америчке Државе повлачење својих трупа не оцењују као изјаву да је „мисија испуњена“. „Ово је двадесетогодишњи рат који није добијен војним путем“, закључила је Псакијева.
Она је додала да решење ситуације у Авганистану може бити само политичко и да више нема користи од војних дејстава.
САД нису поднеле извештај Савету безбедности
Са своје стране, портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова је, коментаришући изјаве Беле куће о повлачењу америчких трупа из Авганистана, подсетила да међународна коалиција није поднела извештај Савету безбедности УН о свом раду.
„И само неких 20-так година и небројено људских живота (јер се они, према традицији, не рачунају) били су потребни Сједињеним Америчким Државама да дођу до ове дубоке мисли“, написала је Захарова на свом каналу на Телеграму.
Захарова је подсетила да су Американци ушли у Авганистан под мандатом Савета безбедности УН.
„Истина, ниједном нису поднели извештај међународној заједници о обављеном послу. Резултат је, како се каже, очигледан“, додала је она.
У Авганистану је у току сукоб између владиних снага и милитаната радикалног покрета Талибан који су заузели значајне територије у руралним областима и покренули офанзиву на велике градове. Ескалација расте у светлу обећања Сједињених Америчких Држава да ће повући све трупе из земље до 11. септембра.
Неки авганистански војници повлаче се на територију Таџикистана. Душанбе је затражио од савезника у ОДКБ-у да помогну у борби са изазовима у Авганистану и заједничким напорима појачају јужну границу земље.
Прочитајте још: