„Након атентата на председника, постоји опасност да би плаћеници могли да наштете одређеној инфраструктури, попут луке, аеродрома или енергетске мреже, чиме би се створио хаос у земљи. Током разговора с америчком администрацијом и УН поднели смо овај захтев“, потврдио је министар Матијас Пјер, пренео је Ројтерс.
Амерички Стејт департмент потврдио је да је хаићанска влада затражила безбедносну и истражну помоћ и да ће САД помоћи у истрази убиства председника Моиза, али да у овом тренутку не планирају војну помоћ Хаитију.
САД су такође најавиле да ће на Хаити у најкраћем року послати високе званичнике из ФБИ-ја и Министарства унутрашњих послова како би проценили ситуацију и видели како најбоље могу помоћи, саопштила је Бела кућа.
Шеф колумбијске националне обавештајне управе и обавештајни директор националне полиције такође ће с Интерполом отпутовати на Хаити како би помогао у истрагама,најавио је колумбијски председник Иван Дуке.
Дипломатски извор у УН раније је рекао да су власти Хаитија поднеле захтев за војну помоћ како би заштитиле аеродром и нафтна постројења, али да је за то потребна резолуција Савета безбедности.
Председника Хаитија је у његовом дому ликвидирала група страних командоса, објавила је хаићанска полиција.
Хаићанске власти саопштиле су да је међу наоружаним командосима који су убили Моиза било 26 Колумбијаца и двојица Американаца с Хаитија. Седамнаест њих је заробљено, тројица су убијена, а осам је још на слободи, док се наставља потрага за главним организаторима убиства, пренео је Танјуг.
Прочитајте још: